• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Prezydent chwali i wspomina. "Miałem wtedy 19 lat i na tej giełdzie startowali moi koledzy"

Prezydent Duda na GPW. "Na tej giełdzie startowali moi koledzy" Odtwórz: Prezydent Duda na GPW. "Na tej giełdzie startowali moi koledzy"
Foto: TVN24 BiS | Video: TVN24 BiS Foto: Prezydent Andrzej Duda na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie | Video: Prezydent Duda na GPW. "Na tej giełdzie startowali moi koledzy"

- Nasza giełda jest absolutnym liderem w naszej części Europy - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości jubileuszowych z okazji 25-lecia istnienia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. - Pamiętam te czasy. Miałem wtedy 19 lat i na tej giełdzie startowali moi koledzy - wspominał we wtorek rano prezydent, jednocześnie podkreślając, że nasza giełda jest czwartą największą giełdą w Europie.

W niecały miesiąc po uchwaleniu przez Sejm Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, dnia 12 kwietnia 1991 roku, Minister Przekształceń Własnościowych i Minister Finansów reprezentujący Skarb Państwa podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

- W 1991 roku Polacy zaczęli się od nowa uczyć funkcjonowania rynku kapitałowego - mówił prezydent Andrzej Duda. Cztery dni później, 16 kwietnia odbyła się pierwsza sesja giełdowa z udziałem 7 domów maklerskich, na której notowano akcje 5 spółek.

- Pamiętam te czasy. Miałem wtedy 19 lat i na tej giełdzie startowali moi koledzy. My byliśmy tymi, którzy fascynowali się tą giełdą na samym początku. Ona wtedy w porównaniu z dzisiejszą giełdą była banalnie łatwa. Spółek przez długi czas było niewiele, dzisiaj na głównym parkiecie jest ponad 400 spółek - zwracał uwagę.

Lider w naszym regionie

Jak dodał prezydent, "dla kogoś, kto nie jest ekspertem, to już jest gąszcz i ciężko się w tym poruszać. Ale tych rynków jest kilka, więc giełda rozwija się wspaniale. Chciałem pogratulować pani prezes (Małgorzata Zaleska - red.), wszystkim poprzednikom, którzy giełdą zarządzali". - Chciałem pogratulować wszystkim uczestnikom rynku, czyli państwu prezesom, którzy reprezentują spółki giełdowe, którzy zarządzają nimi, ale chciałem podziękować i pogratulować wszystkim inwestorom. Bo nasza giełda jest czwartą giełdą w Europie. Nasza giełda jest absolutnym liderem w naszej części Europy - podkreślił Duda.

- To wspaniale, tak działajmy po to żebyśmy my byli liderem gospodarki w tej części Europy. I żebyśmy byli tym krajem, który jest wiodący. To jest bardzo poważne zadanie przed nami. Patrzmy na giełdę, patrzmy jak ona się rozwija, wspierajmy giełdę w miarę swoich możliwości dobrymi regulacjami - zaznaczał.

Przy tej okazji prezydent Duda pochwalił giełdę. - Trzeba pogratulować także Kodeksu Dobrych Praktyk, który został przyjęty przez giełdę i mówi o ładzie korporacyjnym, transparentności, przejrzystości działania spółek giełdowych - mówił.

Wspieranie innowacji

Jak mówił prezydent, "giełda jest ogromnie ważna (...) zwłaszcza dla tych, którzy działają w zakresie rozwiązań innowacyjnych. Dlatego, że z innowacjami, z ich przygotowaniem i opracowaniem, a także wprowadzaniem zawsze jest związana istotna niepewność".

- Często jest tak, że banki komercyjne nie chcą ze względu na ryzyko wspomóc takich przedsiębiorców giełda jest dla nich wielką szansą. Giełda tą szansą dla nich powinna być, bo tym samym będzie wciąż wielką szansą dla Rzeczypospolitej - stwierdził Duda.

- Na taką giełdę liczę. Chciałbym żeby taką giełdą była żeby wspierała wszystkich tych, którzy są innowacyjni, którzy chcą się rozwijać zarazem gwarantując przejrzystość rynku, gwarantując twardość zasad działania, a także bezpieczeństwo inwestycyjne - podkreślił podczas uroczystości jubileuszowych z okazji 25-lecia istnienia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane