• rozwiń

Ponad 13 milionów złotych kary dla banku

Frankowicze wygrali z bankiem. Sąd powołał się na wyrok TSUE Odtwórz: Frankowicze wygrali z bankiem. Sąd powołał się na wyrok TSUE
Frankowicze wygrali z bankiem. Sąd powołał się na wyrok TSUE "Źródło: tvn24"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone klauzule, które Getin Noble Bank (GNB) stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Zakazał też ich wykorzystywania. Nałożył również na przedsiębiorcę karę - prawie 13,5 miliona złotych. Bank nie zgadza się z decyzją UOKiK i zapowiada odwołanie.

Jak poinformował UOKiK, zakwestionowane klauzule dotyczyły sposobu ustalania kursów walut. Bank wykorzystuje je do przeliczania kwoty kredytów indeksowanych do euro lub franka szwajcarskiego i obliczania wysokości poszczególnych rat.

Kursy z płatnego serwisu

"GNB za podstawę do ustalania swoich kursów przyjął >>kurs rynkowy wymiany walut dostępny w serwisie Reuters<<. To nieprecyzyjne sformułowanie. Z wyjaśnień uzyskanych od GNB podczas postępowania wynika, że chodzi o profesjonalny, odpłatny serwis firmy Thomson Reuters. Tego jednak konsumenci nie wiedzą, poza tym nie mają do niego dostępu" - czytamy w komunikacie UOKiK.

- W efekcie kredytobiorcy nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, czy bank prawidłowo ustala kursy walut i nalicza im raty. Pojawia się więc ryzyko, że GNB może je wyznaczać arbitralnie i w sposób nieprzewidywalny dla konsumentów - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd wskazał również, że w jednej z klauzul bank zastrzega sobie także prawo do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku dużych jej wahań na rynku w ciągu dnia.

"Konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania zasadności takich działań i zareagowania na nie. Ponadto istnieje ryzyko, że bank będzie korzystał z tego uprawnienia tylko wtedy, gdy będzie to dla niego korzystne, czyli gdy kurs waluty gwałtownie wzrośnie" - dodano.

Oprócz kary UOKiK nałożył na Getin Noble Bank obowiązek poinformowania wszystkich zainteresowanych konsumentów o decyzji urzędu. Mogą oni złożyć do banku reklamację i powołać się na decyzję UOKiK. Przy dochodzeniu roszczeń mogą skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.

UOKiK przypomina, że rok temu wydał podobną decyzję wobec Deutsche Bank Polska – za klauzule niedozwolone dotyczące sposobu ustalania kursów walut nałożył wtedy 7 mln zł kary. Urząd prowadzi takie postępowania wobec kolejnych 7 banków: Raiffeisen Bank International AG (wcześniej: Raiffeisen Bank Polska), BGŻ BNP Paribas, Santander Bank Polska (wcześniej: BZ WBK), Bank Millennium, PKO BP, BPH, Pekao SA.

Jak poinformował tvn24bis.pl rzecznik GNB Adrian Newecki, bank nie zgadza się z decyzją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i odwoła się od niej zgodnie z przysługującym mu prawem. Zwrócił również uwagę, że do momentu zakończenia postępowania z odwołania banku, decyzja UOKiK jest nieprawomocna.Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane