• rozwiń

Banki Czarneckiego szukają inwestora

Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich o podstawowym rachunku płatniczym Odtwórz: Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich o podstawowym rachunku płatniczym
Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich o podstawowym rachunku płatniczym "Źródło: tvn24bis"

Zarządy Getin Noble Banku i Idea Banku poinformowały o rozpoczęciu poszukiwań inwestora finansowego, który dokapitalizowałby banki lub podmiot powstały w wyniku rozważanego połączenia.

Kontrolowane przez Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank i Idea Bank podały w komunikacie, że jeszcze w grudniu tego roku planowane jest rozpoczęcie

przez firmę doradczą analiz i prac w zakresie pozyskania inwestora, a w szczególności skierowanie zaproszeń do "wstępnie wyselekcjonowanej" grupy funduszy typu private equity.

Banki podały również, że zakończenie analiz dotyczących rozważanego połączenia Getin Noble Banku i Idea Banku planowane jest w styczniu 2019 roku.

Połączenie

W sierpniu Getin Noble Bank i Idea Bank rozpoczęły współpracę przy analizie i przygotowaniu rozważanego połączenia. Banki podały, że jeżeli wyniki analiz pokażą, iż połączenie jest zasadne, banki mają określić wstępne warunki tego procesu oraz zasady współpracy przy jego przygotowywaniu.

Banki podały, że umowa jest "wyrazem wspólnej woli pracy nad analizą potencjalnego połączenia", a jeżeli wyniki analiz wykażą, że połączenie jest zasadne, "określenia wstępnych bazowych warunków połączenia oraz zasad współpracy pomiędzy bankami przy przygotowywaniu i jego implementacji".

"Na podstawie umowy banki zobowiązały się dokonać analiz korzyści i kosztów połączenia, w tym synergii kosztowych i sprzedażowych oraz potencjału sprzedażowego połączonych instytucji oraz podjąć takie czynności techniczne jak w szczególności uzgodnienie harmonogramu działań, czy struktury potencjalnego połączenia" - napisano w komunikacie.

Największe banki w Polsce

Getin Noble Bank to dziewiąty największy bank w Polsce, z sumą aktywów na koniec 2017 roku w wysokości ponad 60 mld 259 mln zł. Idea Bank znalazł się poza pierwszą dziesiątką. Suma aktywów przekroczyła 23 mld 95 mln zł.

Zdecydowanie największe aktywa zgromadził PKO Bank Polski - 277 mld 784 mln zł. Jest to niezmienny lider pod tym względem.

Drugie miejsce w zestawieniu zajął Pekao z aktywami na poziomie 182 mld 77 mln zł. Trzecie miejsce pod względem sumy aktywów przypadło Bankowi Zachodniemu WBK (obecnie Santander Bank Polska). Bank zgromadził na koniec ubiegłego roku ponad 132 mld 863 mln zł.

Tuż za podium uplasował się mBank z sumą aktywów wynoszącą ponad 124 mld 569 mln zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane