• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Specjalne kamery przy drogach krajowych. GDDKiA wyjaśnia

Wieczorek: nowe fotoradary pojawią się w 13 z 16 województw Odtwórz: Wieczorek: nowe fotoradary pojawią się w 13 z 16 województw
Wieczorek: nowe fotoradary pojawią się w 13 z 16 województw "Źródło: tvn24"

W czwartek o godzinie 6 na polskich drogach ruszył Generalny Pomiar Ruchu, który jest wykonywany co pięć lat. Przeprowadza go Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz zarządcy dróg wojewódzkich.

Na sieci dróg krajowych, zarządzanych przez GDDKiA, pomiary będą prowadzone w około 2300 punktach. To więcej niż w przypadku poprzedniego badania. W 2015 roku było bowiem około 1950 punktów pomiarowych.

Drogowcy poinformowali, że praktycznie we wszystkich punktach zostanie wykorzystana metoda wideorejestracji, uzupełniona dodatkowo wynikami z automatycznych punktów pomiaru ruchu (około procent wszystkich punktów).

GPR 2020

Pomiar będzie prowadzony w wybrane dni przez 16 lub 24 godziny. Pierwszym dniem Generalnego Pomiaru Ruchu 2020 jest czwartek (23 stycznia). Od godziny 6 do 22 pojazdy są rejestrowane przez kamery zamontowane przy drogach krajowych w Polsce.

KALENDARZ POMIARÓW NA DROGACH KRAJOWYCH

"Głównym celem GPR 2020 jest uzyskanie, na podstawie przeprowadzonych bezpośrednich pomiarów, zasadniczych parametrów i charakterystyk ruchu dla wszystkich odcinków sieci dróg krajowych (poza miastami na prawach powiatu)" - wyjaśnili drogowcy.

Na podstawie nagrań z kamer liczone będą pojazdy z podziałem na kilka kategorii. Pomiary pozwolą między innymi na określenie średniego dobowego natężenia ruchu na poszczególnych odcinkach i skali wzrostu natężenia ruchu w stosunku do poprzedniego pomiaru z 2015 roku.

GDDKiA wskazała, że wyniki takich pomiarów są podstawowym źródłem informacji o ruchu drogowym w Polsce, a zebrane dane są wykorzystywane przez administrację drogową między innymi do realizacji zadań związanych z zarządzaniem, utrzymaniem i planowaniem sieci drogowej.

Liczba pojazdów na drogach

W 2015 roku Średni Dobowy Ruch Roczny (SDRR) na sieci dróg krajowych wyniósł 11178 pojazdów na dobę i był o 14 procent wyższy niż w 2010 roku.

GDDKiA podała, że najbardziej obciążonymi odcinkami dróg krajowych (ruch powyżej 100 tysięcy pojazdów na dobę) były: trasa S8 w Warszawie, droga ekspresowa S86 na odcinku Sosnowiec - Katowice oraz autostrada A4 na odcinku przechodzącym przez Katowice.

Szczegółowe dane z tegorocznego pomiaru mamy poznać jesienią 2021 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane