• rozwiń
  • WIG20 2319.71 -0.23%
  • WIG30 2662.64 -0.26%
  • WIG 59738.56 -0.33%
  • sWIG80 11584.37 -0.50%
  • mWIG40 4033.33 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Rób biznes w Polsce. "Kiedyś przegonimy Niemcy"

Gdzie najlepiej robić biznes? Najwyższa w historii pozycja Polski Odtwórz: Gdzie najlepiej robić biznes? Najwyższa w historii pozycja Polski
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Jeszcze 6-7 lat temu Polska była na 76. miejscu w tym rankingu | Video: Gdzie najlepiej robić biznes? Najwyższa w historii pozycja Polski

Polska w tegorocznym rankingu Doing Business awansowała na 25. miejsce (z 32.) na świecie wśród 189 krajów, które porównujemy pod względem łatwości prowadzenia biznesu. - To najwyższa pozycja Polski w historii rankingu - podkreśla Marcin Piątkowski z Banku Światowego.

CZYTAJ WIĘCEJ O RAPORCIE

W opublikowanej w środę kolejnej, już trzynastej edycji rankingu Banku Światowego Doing Business, Polska awansowała o siedem pozycji i znalazła się na 25. miejscu. To najwyższa pozycja w historii. Nasz kraj wyprzedził m.in. Francję, Holandię, czy też Szwajcarię.

Duży awans

Wysoka lokata naszego kraju wynika m.in. z tego, że Polska zajęła pierwsze miejsce w kategorii handel zagraniczny.

- Polska jest najlepsza na świecie, bo w ramach Schengen nie ma ceł, a zatem wielu formalności. Bariery celne są problemem w wielu krajach, a w Polsce tego nie ma - mówi Marcin Piątkowski z Banku Światowego.
i dodaje, że w tym roku zmieniła się również metodologia rankingu.

- Teraz nie patrzymy na zbiór krajów, do których eksportujemy, tylko do naszego najbliższego partnera gospodarczego, do którego eksportujemy i importujemy najwięcej. W przypadku Polski to Niemcy, a biorąc pod uwagę, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej to jest to tanie, szybkie i efektywne - tłumaczy Marcin Piątkowski.

Co dalej?

Ekonomista podkreślił, że jeszcze 6-7 lat temu Polska była na 76. miejscu w tym rankingu. - Polska w tegorocznym rankingu awansowała na 25. miejsce na świecie wśród 189 krajów. To najwyższa pozycja Polski w historii rankingu. To też największy skok wśród krajów OECD i Unii Europejskiej. Takiego sukcesu Polska nigdy nie osiągnęła - mówi Piątkowski i dodaje, że teraz o koleje awanse będzie coraz trudniej.

- Im jesteśmy bliżej czołówki, tym różnice są mniejsze i trudniej doganiać resztę, ale całkiem realne jest to, że Polska w ciągu 2-3 lat wejdzie do najlepszej dwudziestki, a kiedyś przegonić piętnaste dziś Niemcy - dodaje.

Ciągła zmiana

Piątkowski stwierdził, że o awansie Polski zadecydowały reformy, choć nie były rewolucyjne. - Często są to reformy zarządcze, jak na przykład kwestia łatwości w podłączeniu się do sieci energetycznej. Okazało się, że można w Warszawie przestrzegać ustawowych terminów podłączenia. Druga rzecz to płacenie podatków. Chodzi nie o kwestię interpretacji podatkowej - tym się ranking nie zajmuje - ale kwestia łatwości płacenia. Dziś już ponad połowa polskich przedsiębiorców przesyła deklaracje VAT online, elektronicznie - wyjaśnił.

Jego zdaniem żeby Polska mogła za rok znów awansować w tym zestawieniu ważne jest usprawnienie działania tzw. jednego okienka. - Nie ma powodów, żeby w Polsce nie można było zakładać firmy ze smartfona. Już dziś jest to technicznie możliwie, ale wielu polskich przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że taniej, szybciej i efektywnej może spółkę z o.o. złożyć online - powiedział.

Dodał również, że ważna jest także reforma sądownictwa gospodarczego. - Spór gospodarczy w Warszawie trwa średnio prawie dwa lata. Na pewno nikt nie jest z tego powodu zadowolony - powiedział.

Kto na szczycie?

Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się Singapur. Drugą lokatę objęła Nowa Zelandia, a podium zamyka Dania. Wśród naszych sąsiadów lepiej wypadły Niemcy (15. miejsce), Estonia (16. miejsce), Litwa (20. miejsce) oraz Łotwa (22. miejsce).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
AnonimW
W polce można robić dobre interesy, wystarczy mieć rządowe zamówienia. Płacą a raczej przeplacaja. Logo dla sejmu 50 000 zł, wartość rynkowa - 50-150zł. Jak się dostać do tego koryta?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
adam_gajlewicz
Warto zwrócić uwagę na fakt, że Estonia ma 16. miejsce, Litwa 20. a Łotwa 22. (oni wszyscy mają euro), a kiedy przypomnimy sobie od czego oni zaczynali, to w porównaniu z tymi krajami (dotychczas uważanymi przez Polaków za zacofane) dzisiaj jesteśmy z tyłu.....
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
HugoBruno
właśnie do władzy przyszedł Władca, który spowoduje, że te rankingi polecą w dół, zgodnie z zasadą, że jeden krok do przodu dwa w tył.
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane