• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Szybciej z Poznania do Wrocławia. Kilkanaście kilometrów ekspresówki oddane do użytku

Plan budowy dróg na lata 2019-2020 Odtwórz: Plan budowy dróg na lata 2019-2020
Plan budowy dróg na lata 2019-2020 "Źródło: TVN Turbo"

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w piątek oddała do użytku 19-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 między Lesznem a Radomickiem. Według zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad cała trasa Poznań - Wrocław będzie gotowa w przyszłym roku, po oddaniu do użytku trzech realizowanych odcinków.

Realizacja S5 na odcinku od Radomicka do Leszna kosztowała ponad 443 mln zł.

Udostępniony fragment drogi ekspresowej łączy się z oddanym na początku października odcinkiem Leszno - Kaczkowo o długości 9,5 km, co pozwala ominąć zakorkowane centrum Leszna.

GDDKiA poinformowała w komunikacie, że dzięki nowo oddanej trasie kierowcy zaoszczędzą co najmniej kilkanaście minut.
Droga ekspresowa S5

W ramach inwestycji wybudowana została dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod dobudowę trzeciego pasa. Powstały dwa węzły drogowe: Święciechowa i Leszno Zachód, umożliwiające połączenie z drogami lokalnymi oraz DK12 Wschowa - Leszno - Gostyń.

Zbudowano dwa miejsca obsługi podróżnych, 16 obiektów inżynierskich, sieć dróg dojazdowych i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Aby zapewnić przejezdność w ciągu drogi krajowej nr 5 na połączeniu z oddanym odcinkiem S5, kierowcy skorzystają z przejazdu przez węzeł Lipno realizowanego ramach kolejnego kontraktu.

"Nowy odcinek trasy S5 nie tylko skróci czas przejazdu i poprawi komfort podróży. Nie bez znaczenia jest także korzyść dla mieszkańców Leszna i Lipna, ponieważ zdecydowanie zmniejszy się ruch tranzytowy w tych miejscowościach, co spowoduje zmniejszenie hałasu i zanieczyszczeń powietrza oraz zwiększy bezpieczeństwo na lokalnych drogach" - podała GDDKiA.

Jak każda nowa droga, oddany odcinek S5 przyczyni się do rozwoju stref aktywizacji gospodarczej wokół węzłów drogowych i rozwoju gospodarczego regionu leszczyńskiego" - dodano.
W ramach realizacji S5 Poznań - Wrocław w budowie są jeszcze trzy odcinki: Poznań - Wronczyn (16,5 km), który ma być ukończony w tym roku, oraz Wronczyn - Kościan Południe (18,9 km) i Kościan Południe - Radomicko (15,7 km), których ukończenie jest planowane w drugiej połowie przyszłego roku.

S5 docelowo połączy Nowe Marzy (A1), Bydgoszcz, Poznań (A2) i Wrocław (A8) oraz zapewni sprawną komunikację pomiędzy województwami dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane