• rozwiń

Nie ma chętnych na ukończenie części A1

Problemy na budowach autostrad i dróg szybkiego ruchu Odtwórz: Problemy na budowach autostrad i dróg szybkiego ruchu
Problemy na budowach autostrad i dróg szybkiego ruchu "Źródło: tvn24"

Ani jedna firma nie zgłosiła się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, by ukończyć prace na obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. GDDKiA nie poddaje się jednak i zapowiada kolejny przetarg, z tym samym terminem wykonania prac.

Jak poinformował w komunikacie katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, na mocno opóźnionej obwodnicy Częstochowy obecnie - po wyrzuceniu wiosną z budowy poprzedniego wykonawcy - trwają tzw. prace zabezpieczające. Roboty te, według informacji GDDKiA, "wykonywane są na pełnym froncie, we wszystkich asortymentach".

Kluczowa inwestycja

GDDKiA poinformowała o unieważnieniu przetargu na kontynuację robót związanych z budową autostrady A1 na odcinku węzeł Rząsawa – węzeł Blachownia. Do przetargu nie zgłosiła się żadna firma. Przetarg dotyczył wykonania robót związanych z wykonaniem i zainstalowaniem urządzeń bezpieczeństwa ruchu, między innymi: zainstalowania barier energochłonnych i ekranów akustycznych, ogrodzeń dróg, wykonania oznakowania pionowego czy instalacji słupków i oświetlenia.

"Niezwłocznie podejmiemy działania mające na celu uruchomienie kolejnego postępowania, w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych, w celu wyłonienia wykonawcy na realizację tych robót. Termin wykonania pozostaje niezmienny - 15 grudnia br." - zapewnił katowicki oddział Dyrekcji.

Drożność autostradowej obwodnicy Częstochowy jest kluczowa dla skierowania tam ruchu z częstochowskiego odcinka DK1, którą obecnie odbywa się główny ruch tranzytowy w osi północ-południe. Wkrótce rozpocznie się bowiem remont przebiegającej przez miasto "jedynki".

Przez wiele miesięcy w mediach pojawiały się sygnały o opóźnieniach w realizacji czwartego odcinka - obwodnicy Częstochowy. Umowę na jego zaprojektowanie i budowę GDDKiA zawarła w październiku 2015 r. z konsorcjum spółek Salini Polska, Salini Impregilo i Todini Costruzioni Generali.

29 kwietnia GDDKiA odstąpiła od umowy z firmą Salini Polska, wykonawcą między innymi  21-kilometrowej obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. Jak wyjaśniała Dyrekcja, odstąpienie od umowy było spowodowane brakiem prowadzenia prac, a także znacznym opóźnieniem względem harmonogramu.

Kolejne problemy GDDKiA

To jednak nie jedyny problem GDDiKA z wykonawcami inwestycji drogowych w ostatnich miesiącach.

Pod koniec kwietnia GDDKiA odstąpiła od umowy z firmą Salini, która miała zbudować także odcinek trasy S3 w okolicach Polkowic.

Pod koniec lutego informowaliśmy, że włoskie koncerny budujące 9 odcinków dróg w Polsce, między innymi fragmenty S5, zakopianki oraz obwodnicę Częstochowy zażądały waloryzacji kontraktów. Wśród tych firm była również firma Toto Construzioni. 

W sumie Włosi wystąpili do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o dopłatę ponad 1,2 miliarda złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
turwal
Kasa,kasa,kasa.
Skończyło się budowanie "poniżej kosztów".
gospodarka rynkowa pokazała swoje zasady za które trzeba płacić.
 • 9
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dgen
Tak działała tzw. niewidzialna ręka rynku, która polegała na tym, że nie ostała nam się żadna duża polska firma budująca drogi.
 • 4
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SoundFX
A co ty byś chciał, polskie firmy też poniżej kosztów nie będą budowały. Trza było zostawić włochów, zrewaloryzować koszty tak jak chcieli a i tak przy obecnych cenach surowców by wyszło taniej niż teraz nowe przetargi, i czas krótszy.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
Zamiast zrewidować kontrakt o zmianę cen robót budowlanych i materiałów (które podrożały), rozpisują kontrakty za kontraktem, płacą więcej i generują gigantyczne opóźnienia... Wywalić osoby odpowiedzialne...
 • 9
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane