• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Zakopianka "made in China". Jest wykonawca kluczowego odcinka

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? Odtwórz: Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?
Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? "Źródło: tvn24bis.pl"

Ruszają przygotowania do budowy ponad 16-kilometrowego odcinka nowej, dwupasmowej zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad fragment drogi krajowej numer 47 wybuduje chińska firma Stecol Corporation. Realizacja tej inwestycji ma kosztować 706 milionów złotych i potrwa 49 miesięcy, nie licząc okresu zimowego.

Jak poinformowała rzeczniczka GDDKiA Iwona Mikrut, o wyborze oferty zadecydowała suma punktów przyznanych według kryteriów, na przykład najkorzystniejszej ceny, inwestor brał pod uwagę właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni, równość podłużna nawierzchni, personel wykonawcy, termin realizacji kontraktu.

W przetargu na budowę brało udział łącznie sześć firm. W terminie kolejnych 10 dni inni wykonawcy, którzy brali udział w przetargu mogą składać odwołania od wyboru.

- Budowa drogi dwujezdniowej do Nowego Targu umożliwi szybsze i bezpieczniejsze połączenie Podhala i Zakopanego z innymi regionami kraju - poinformowała rzeczniczka GDDKiA.

O inwestycji

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ruchu przyspieszonego, o długości ponad 16 km, z czterema węzłami drogowymi w miejscowościach Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe.

Na nowej trasie powstaną także 22 obiekty inżynierskie, czyli mosty, wiadukty i estakady. Wybudowane zostaną także drogi dojazdowe do posesji przylegających do nowej zakopianki, infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, ekrany akustyczne i przejścia dla zwierząt.

Stecol Corporation w konsorcjum z Polbud Pomorze wygrało również w ubiegłym tygodniu przetarg na budowę północnej obwodnicy Krakowa.
Prace przygotowawcze do powstania tego odcinka drogi trwały od 2008 roku.

Odcinek Zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu będzie łączył się z istniejącym dwujezdniowym odcinkiem z Rdzawka - Chabówka. Na kolejnych trzech odcinkach w kierunku Krakowa prace nad nową zakopianką są już mocno zaawansowane.

- W efekcie prowadzonych inwestycji połączony zostanie Kraków z Nowym Targiem, na całym przebiegu, drogą dwujezdniową. Ma to kluczowe znaczenie ze względu na czas przejazdu i bezpieczeństwo ruchu - zaznaczyła Mikrut.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane