• rozwiń

Nowe połączenia lotnicze z Gdańska. Okęcie zamiast Modlina

Nowe połączenia lotnicze z Gdańska. Okęcie zamiast Modlina
Foto: Shutterstock Foto: Sześć nowych tras z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku ma być uruchomionych na lato 2017 r. przez Ryanair

Sześć nowych tras z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku ma być uruchomionych na lato 2017 r. przez Ryanair. Niektóre z połączeń ruszą już w następnym miesiącu, np. do Warszawy. Od czwartku na lotnisku zaczął ponownie funkcjonować ILS drugiej kategorii.

Podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku członek zarządu Ryanair ds. regulacyjnych i prawnych, Juliusz Komorek poinformował, że przewoźnik uruchamia nową trasę z Gdańska do Vaxjo Smaland w południowej Szwecji. Połączenie zacznie funkcjonować w letnim rozkładzie lotów (od ostatniej soboty marca 2017 r.). Trasa będzie obsługiwana w czwartek i w niedzielę.

Podał, że nowo uruchamiane połączenia z Gdańska do Belfastu, Mediolanu Bergamo, Newcastle, które będą realizowane z Gdańska od ostatniej soboty października br. (sezonu zimowego), ze względu na duże zainteresowanie podróżnych, zostaną utrzymane też w przyszłorocznym sezonie letnim. Trasa do Oslo Rygge, ze względu na zamknięcie tego lotniska, od listopada zostanie przeniesiona do Oslo Torp i będzie obsługiwana sześć razy tygodniowo.

Rewolucja na rynku

Od 4 października samoloty Ryanair z Gdańska do Warszawy będą kończyły i rozpoczynały lot na lotnisku Chopina, a nie jak dotychczas w Modlinie. - Od tego dnia trasa będzie obsługiwana też trzy razy dziennie, czyli będziemy oferowali prawie 400 tys. miejsc rocznie na trasie z Gdańska do lotniska Chopina – podał Komorek. Ocenił, że „zrewolucjonizuje to konkurencję na tym rynku, zarówno w transporcie lotniczym, jak i drogowym”.

Podał, że planuje się, że ruch lotniczy Ryanaira w Gdańsku latem 2017 r. wzrośnie o 26 proc. w porównaniu z latem 2016 r. „To dowodzi naszego przekonania, że Gdańsk jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem, zarówno wylotowym jak i jako destynacja dla turystów z całej Europy” – tłumaczył. Latem 2017 r. Ryanair będzie łączył Gdańsk z 19 miastami w Europie.

Więcej pasażerów

Kierownik Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu Portu Lotniczego w Gdańsku, Adam Skonieczny powiedział, że obecnie z oferty Ryanair w Gdańsku korzysta ok. 26 proc. pasażerów obsługiwanych w porcie, czyli ok. 1 mln osób rocznie. Według szacunków przewoźnika w przyszłym roku ta liczba ma się zwiększyć do 1,3 mln pasażerów. W tym roku gdańskie lotnisko planuje obsłużyć ok. 4 mln pasażerów.

Skonieczny jednocześnie poinformował, że w czwartek, po przerwie zaczął ponownie funkcjonować na lotnisku system ILS (ang. Instrument Landing System) drugiej kategorii. „Od dziś samoloty znowu mogą korzystać z lotniska nawet przy gorszych warunkach pogodowych” – dodał. Od kwietnia br. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wymieniała wyeksploatowane urządzenia nawigacyjne. Wcześniej port lotniczy zrealizował swoją część inwestycji w system.

W sierpniu 2016 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył ponad 420 tys. pasażerów, co oznacza wzrost na poziomie 1,7 proc. w stosunku do sierpnia ubiegłego roku. Od początku roku gdańskie lotnisko obsłużyło już ponad 2,6 mln pasażerów, co oznacza wzrost na poziomie 6,4 proc. w stosunku do 2015 roku.

 

Mariusz Szpikowski o budowie Centralnego Portu Lotniczego:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane