• rozwiń
  • WIG20 2181.29 -1.18%
  • WIG30 2480.34 -1.16%
  • WIG 57919.55 -0.90%
  • sWIG80 11655.92 +0.40%
  • mWIG40 3762.02 -1.25%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:08

Dostosuj

Gdańsk będzie miał urząd górniczy. Przypilnuje prac przy łupkach

Gdańsk będzie miał urząd górniczy. Przypilnuje prac przy łupkach
Foto: TVN24 Foto: W piątek w Gdańsku Minister Środowiska Maciej Grabowski podpisał rozporządzenie o utworzeniu z dniem 1 kwietnia 2015 r. Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku (OUG)

Od 1 kwietnia w Gdańsku będzie działał Okręgowy Urząd Górniczy. Obejmie nadzór nad firmami prowadzącymi prace geologiczne oraz eksploatację kopalin, które działają na terenie województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz na obszarze morskim RP.

W piątek w Gdańsku Minister Środowiska Maciej Grabowski podpisał rozporządzenie o utworzeniu z dniem 1 kwietnia 2015 r. Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku (OUG). Do tej pory województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie leżały na terenie działalności Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu.

Zmiany w czasie

Podczas konferencji prasowej po podpisaniu rozporządzenia minister Grabowski zwrócił uwagę, że "Pomorze jakoś specjalnie nie kojarzyło się z górnictwem, nie mamy tu krajobrazu z szybami". Przyznał jednak, że "w ostatnich latach liczba zakładów górniczych na Pomorzu, zwłaszcza w zakresie górnictwa otworowego, bardzo wzrosła". Podał, że połowa otworów poszukiwawczych gazu z łupków wykonanych w całym kraju (68 otworów), była zrealizowana na terenie Pomorskiego.

- Prace poszukiwawcze prowadzone w ostatnich latach na Kujawach i Pomorzu oraz w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Bałtyku pokazały, że te tereny kryją pod ziemią jeszcze wiele skarbów, węglowodory konwencjonalne, sól kamienną i potasowo-magnezową, gaz z łupków i też tzw. gaz zamknięty - tłumaczył minister. Grabowski jest przekonany, że dzięki utworzeniu urzędu w Gdańsku nadzór nad przedsiębiorstwami tej branży będzie skuteczniejszy i bardziej efektywny.

Wyższy Urząd Górniczy podał, że zmiany struktury organizacyjnej nadzoru górniczego są prowadzone od ubiegłego roku i wynikają z przemian zachodzących w polskiej gospodarce oraz nowego Prawa geologicznego i górniczego. Ustawa z 2011 roku wraz z jej późniejszymi zmianami wzmocniła i rozszerzyła uprawnienia kontrolne, m.in. nad robotami geologicznymi związanymi z poszukiwaniem węglowodorów oraz ukróceniem procederu nielegalnej eksploatacji kopalin.

W Polsce funkcjonuje 10 okręgowych urzędów górniczych z siedzibami m.in. w Gliwicach, Katowicach, Kielcach, Krośnie, Lublinie i Wrocławiu. W Gdańsku będzie jedenasty.

Nadzór prezesa

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura poinformował, że OUG w Gdańsku będzie sprawował nadzór i kontrolę nad 880 zakładami górniczymi na lądzie i na morzu oraz prowadzącymi rozpoznanie i poszukiwanie węglowodorów płynnych i gazowych na terenie Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego.

- Na pewno utworzenie urzędu polepszy kontakt pomiędzy przedsiębiorcą a organem nadzoru górniczego: będzie lepszy dostęp do urzędu górniczego i my też chcemy być bliżej kontrolowanych zakładów - tłumaczył.

Jak podaje ministerstwo środowiska, na terenie kontrolowanym przez nowy urząd obowiązuje obecnie: 35 koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznanie złóż kopalin (głównie węglowodorów ale też np. soli potasowo-magnezowej, wód termalnych), 18 koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż (węglowodorów, soli kamiennej, kruszywa naturalnego, wód leczniczych i termalnych) oraz trzy koncesje na magazynowanie ropy i gazu.

Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski zwrócił uwagę, że powołanie OUG w Gdańsku jest bardzo dobrą decyzją dla pomorskiej gospodarki. Jest przekonany, że „wszystkie podmioty działające w szeroko pojętym górnictwie na Pomorzu, będą miały teraz zdecydowanie lepszy dostęp i pomoc ze strony administracji rządowej”.

Urząd będzie się znajdował w biurowcu w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Białej i na początku będą w nim pracowały cztery osoby. Docelowo (do końca roku) ma zatrudniać 16 osób. Koziura poinformował, że od poniedziałku zostaną uruchomione nabory do pracy w formie otwartego konkursu. Podał, że "urzędem prawdopodobnie będzie kierowała dotychczasowa zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie, Lidia Król".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane