• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

"Gazeta Wyborcza": niewykluczone, że 500 zł na dziecko odbierzesz w ośrodku pomocy społecznej

"Gazeta Wyborcza": niewykluczone, że 500 zł na dziecko odbierzesz w ośrodku pomocy społecznej
Foto: Shutterstock Foto: Niewykluczone, że 500 zł dodatku na dzieci trzeba będzie odebrać osobiście w gminie albo ośrodku pomocy społecznej

Niewykluczone, że 500 zł dodatku na dzieci trzeba będzie odebrać osobiście w gminie albo ośrodku pomocy społecznej - czytamy w "Gazecie Wyborczej”. Szykują się zatem długie kolejki. Czy to zniechęci do występowania o comiesięczną pomoc?

- W ustawie nie ma jasno określonego sposobu wypłaty tego dodatku. Z jej zapisów można jednak wnioskować, że co miesiąc trzeba będzie osobiście stawiać się w gminie po odbiór świadczenia. Nie będzie możliwości przelewania pieniędzy na konto w banku - mówi gazecie Przemysław Hinc, doradca podatkowy, członek zarządu PJH Doradztwo Gospodarcze.

Dzieci uprawnionych do świadczenia jest 3,7 mln. W tej sytuacji ich rodziców czeka stanie godzinami w długich kolejkach. Podobnych do tych jak za PRL-u.

Dla kogo?

Według autorów ustawy, świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko. Na pierwsze dziecko świadczenie będzie przysługiwało tylko wtedy, kiedy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł.

Świadczenie będą mogli pobierać rodzice, opiekunowie prawni bądź opiekunowie faktyczni dziecka. Będzie ono też przysługiwało do czasu ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Dodatek ma przysługiwać także dla dziecka niepełnosprawnego, ale tylko w przypadku, kiedy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1,2 tys. złotych netto.

Jak zauważał jednak Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, "jeżeli ktoś będzie musiał co miesiąc chodzić do gminy czy ośrodka pomocy społecznej po 500 zł, to da sobie spokój. Nie mówię, że wszyscy, ale niektórzy, ci z wyższymi dochodami, nie będą chcieli jeździć, stać w kolejkach, przepychać się". - PiS będzie robił wszystko, aby nie wycofywać się frontalnie z obietnic wyborczych, bo to byłoby źle odebrane, ale będzie wprowadzać pewne formalne wymogi czy utrudnienia, tak żeby ludzie nie sięgali po pieniądze wynikające z obietnic - dodaje w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Realizacja sztandarowego pomysłu Prawa i Sprawiedliwości ma pochłonąć budżet ponad 20 mld zł rocznie.

"To byłby absurd"

To jednak nie koniec problemów. Problematyczny wydaje się także fakt dostarczania zaświadczenia w przypadku ubiegania się o pomoc na drugie i kolejne dziecko.

Co zrozumiałe, osoby biedne, które będą się ubiegać o świadczenie na pierwsze dziecko, będą musiały pokazać informację o uzyskanych dochodach. W ten sposób będą udowadniać, że dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł.

- Problem w tym, że z projektu ustawy nie wynika, iż informacje o dochodach będą musieli składać tylko rodzice biedniejsi, ale że wszyscy. To byłby absurd, bo przecież pieniądze na drugie i kolejne dziecko mają dostać wszyscy niezależnie od uzyskiwanych dochodów. Po co więc mają dostarczać zaświadczenie o dochodach? - pyta Przemysław Hinc.

Zdaniem eksperta taki wymóg również może zniechęcać do ubiegania się o pieniądze.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", mówią zresztą o tym otwarcie sami politycy PiS. Zwycięskie ugrupowanie liczy, iż wielu bogatych z wnioskiem po prostu nie wystąpi. - No bo po co im dodatkowe pieniądze? A skoro tak, to koszty dodatków będą mniejsze - przekonuje w rozmowie z gazetą jeden z polityków PiS, ekspert ds. gospodarczych.

ZOBACZ CAŁY PROJEKT USTAWY AUTORSTWA PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ANGAWE
W lepiej sytuowanych rodzinach bliźnieta dostaną 500zł, trojaczki-1000zł, czworaczki 1500zł. kto to sfinansuje? Wy kochani rodzice! Zdrozeje abonament rtv, raty kredytów, konta w bankach, żywność, oc mandaty itp.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Yuuhi
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
irekwj
a skąd masz takie dane. Naprawdę myślisz, że nie ma takich, których to nie odstrasza?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Światowit
PiS kombinuje jak koń pod górę żeby się z tych 500zł wykręcić. Powód prozaiczny: brak kasy.
Będą dawać ale tak żeby nie dać. Tylko na kogo teraz zwalą?
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane