• rozwiń

Ponad miliard złotych ma popłynąć na kolej. Propozycja ministerstwa w sprawie podatków

Ropa najdroższa od października. Przyczyny wyjaśnia Przemysław Kwiecień Odtwórz: Ropa najdroższa od października. Przyczyny wyjaśnia Przemysław Kwiecień
Ropa najdroższa od października. Przyczyny wyjaśnia Przemysław Kwiecień "Źródło: TVN24 BiS"

Ministerstwo Finansów planuje utrzymać obniżone stawki akcyzy na paliwa silnikowe i jednocześnie wyższe stawki opłaty paliwowej do 2021 roku. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jak wskazano, dzięki temu Fundusz Kolejowy ma zostać zasilony dodatkowym 1,1 miliarda złotych.

Chodzi o zmianę ustaw: o podatku akcyzowym, o autostradach płatnych, o Krajowym Funduszu Drogowym oraz o Funduszu Kolejowym.

W latach 2015–2019 obowiązuje czasowe obniżenie stawek podatku akcyzowego od paliw silnikowych, w zależności od rodzaju paliwa - o 25 złotych na 1000 litrów, o 25 złotych na 1000 kilogramów lub o 0,50 złotego na gigadżul. Podatek akcyzowy jest wliczony w cenę struktury ceny paliwa. Jak wynika z informacji Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, danina stanowi 23 procent litra oleju napędowego, 32 procent - benzyny 95 i 17 procent - autogazu.

Jednocześnie obowiązują podwyższone o tyle samo dla poszczególnych paliw stawki opłaty paliwowej. Wpływy z tytułu opłaty w 80 procentach zasilają Krajowy Fundusz Drogowy oraz w 20 procentach Fundusz Kolejowy. Podobnie jak w przypadku podatku akcyzowego, opłata paliwowa również jest wkalkulowana w cenę litra paliwa.

Proponowana zmiana przewiduje przedłużenie obowiązywania tych przepisów i stawek o dwa lata - do końca 2021 roku.

Fundusz Kolejowy zyska ponad miliard

Jak wskazano, zmiana ma na celu zapewnienie stabilnego finansowania zarządcy infrastruktury kolejowej.

"Dzięki takim zmianom, Fundusz Kolejowy zostanie w latach 2020-2021 zasilony dodatkowymi środkami, które zostaną przeznaczone na realizację ustawowych zadań Funduszu" - dodano.

Zgodnie z zamieszczonymi w wykazie szacunkami, w latach 2020-2021 wpływy budżetowe z tytułu akcyzy od paliw spadną o około 700 milionów złotych rocznie, a przychody z opłaty paliwowej wzrosną o taką samą kwotę. W sumie Fundusz Kolejowy ma w latach 2020-2021 zostać zasilony dodatkowym 1,1 miliarda złotych. Pozostałe dodatkowe wpływy w wysokości około 0,3 miliarda złotych pozostaną do dyspozycji Krajowego Funduszu Drogowego.

Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale tego roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane