• rozwiń

"Gazeta Wyborcza": Fundacje związane z Biereckim chciały założyć lokaty w Getin Noble Banku

Bierecki o informacjach "Gazety Wyborczej" Odtwórz: Bierecki o informacjach "Gazety Wyborczej"
Bierecki o informacjach "Gazety Wyborczej" "Źródło: tvn24"

"Dwie fundacje powiązane z Grzegorzem Biereckim chciały założyć lokaty w Getin Banku Leszka Czarneckiego w czasie, gdy prokuratura zajmowała się sprawą wyprowadzenia pieniędzy z systemu SKOK" - napisała czwartkowa "Gazeta Wyborcza". W rozmowie z TVN24 Grzegorz Bierecki, senator Prawa i Sprawiedliwości, powiedział, że nie miał wiedzy, że fundacje chcą otworzyć lokaty. - Gdybym miał, to bym im odradzał. Getin Bank nie powinien być partnerem organizacji, które są związane z sektorem spółdzielczych kas - powiedział.

Według ustaleń gazety e-maile z wnioskiem o otwarcie rachunku do Getin Noble Banku wysyłała Agnieszka Treppa, ówczesna księgowa Kasy Krajowej SKOK. Obie wiadomości miały zostać wysłane z adresu mailowego Kasy.

Jak czytamy w artykule, pierwszego maila wysłano 13 kwietnia 2015 roku. "Chodzi o otwarcie rachunku dla Fundacji Grzegorza Biereckiego >>Kocham Podlasie<< i zdeponowanie pieniędzy" - zacytowała "Gazeta Wyborcza".

Jak dodano, bank nie wyraził jednak na to zgody, powołując się na podejrzenia Komisji Nadzoru Finansowego i śledztwo prokuratury. "Przyjęcie lokaty na rzecz Fundacji Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie, na którą mają zostać przelane środki z Kasy Krajowej SKOK, może zostać przez nadzorcę potraktowane jako pomoc w wyprowadzaniu środków z KK SKOK do prywatnej fundacji" - napisał bank w wewnętrznej korespondencji, którą cytuje "Wyborcza".

Śledztwo, na które wskazywali przedstawiciele Getin Noble Banku, opisała "Gazeta Wyborcza" właśnie 13 kwietnia 2015 roku. "Gdańska prokuratura apelacyjna miała zbadać w nim, czy nie doszło do nieprawidłowości w związku z likwidacją Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych będącej głównym udziałowcem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Chodzi o 77 mln zł" - przypomina "Wyborcza".

Zgodnie z ustaleniami gazety odrzuceniem wniosku o otwarcie rachunku oburzony był Dominik Bierecki, syn senatora i członek zarządu fundacji Kocham Podlasie. Napisał nawet w tej sprawie do Getin Noble Banku 5 maja 2015 roku. Według dziennika w wiadomości miał straszyć sądem.

Z otwarcia rachunku nie zrezygnowała także Treppa. Jak czytamy w artykule, księgowa Kasy Krajowej SKOK 8 maja wysłała kolejnego maila w sprawie otwarcia rachunku, "tym razem dla innej instytucji związanej z Grzegorzem Biereckim - Fundacji Edukacji Spółdzielczej". Ten wniosek został jednak także odrzucony przez bank.

W rozmowie z gazetą Agnieszka Treppa potwierdziła, że w 2015 roku pracowała w Kasie Krajowej SKOK jako księgowa. Stwierdziła jednak, że "niewiele pamięta, na przykład o jaką sumę chodziło i do których jeszcze banków pisała wtedy w sprawie lokat" - podała "Wyborcza".

Treppa podkreśliła za to, że maile wysłała wprawdzie ze swojej skrzynki służbowej, czyli Kasy Krajowej SKOK, ale nie w imieniu KK SKOK.

"Wyborcza" o sprawę lokat zapytała też szefa Fundacji Edukacji Spółdzielczej Janusza Ossowskiego. To wieloletni współpracownik Biereckiego. "W związku z nadesłanymi pytaniami chcę przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że Fundacja Edukacji Spółdzielczej jest podmiotem prawnym mającym prawo do lokowania własnych środków finansowych w instytucjach do tego uprawnionych. Dlatego zwróciła się w 2015 roku do Getin Noble Banku o przesłanie odpowiednich dokumentów" - napisał. Dopytywany, ile pieniędzy FES chciał ulokować w banku, Ossowski poinformował, że "kwota nie była określona".

Gazeta przypomniała, że śledztwo w sprawie wyprowadzenia pieniędzy z Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych ostatecznie zostało umorzone po wyborach wygranych przez PiS. TVN24 wysłała zapytanie do prokuratury w Gdańsku o przyczyny umorzenia śledztwa.

"Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Gdańsku nadzorował, wszczęte 13 kwietnia 2015 r.,  postępowanie dotyczące nadużycia uprawnień w zakresie zarządzania majątkiem  Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych z siedzibą w Sopocie. Zostało ono umorzone postanowieniem z 26 czerwca 2017 r. na podstawie art. 17 § 1 pkt. 2 wobec brak znamion czynu zabronionego" - poinformował TVN24 Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Postanowienie to zostało poddane kontroli sądowej.  Sąd Okręgowy w Gdańsku postanowieniem z 6 czerwca 2018 r. utrzymał w mocy decyzje prokuratury" - dodano.

Afera KNF

Sprawa lokat to odprysk afery w Komisji Nadzoru Finansowego. "Wyborcza" 13 listopada br. napisała o rozmowie ówczesnego przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim.

Wedle ujawnionego stenogramu Czarnecki mówił, że gdy wokół SKOK-ów zaczęło się robić gorąco, Bierecki przyszedł do jego banku i chciał złożyć depozyt 60-70 mln zł.

Po opublikowaniu tych informacji senator PiS zażądał przez swego prawnika usunięcia z serwisu Wyborcza.pl dotyczącego go fragmentu. Domaga się też przeprosin i wpłaty 50 tys. zł na cel społeczny.

Bierecki tłumaczy

W czwartek senator Bierecki pytany o najnowsze doniesienia "Gazety Wyborczej" przez reportera TVN24 podkreślił, że był fundatorem obydwu fundacji, ale nimi nie zarządzał. Stwierdził też, że nie miał wiedzy, iż fundacje chcą otworzyć lokaty w Getin Noble Banku.

- Gdybym miał, to bym im odradzał. Getin Bank nie powinien być partnerem organizacji, które są związane z sektorem spółdzielczych kas - podkreślił Bierecki.

- Jak każdy fundator przeznaczam pieniądze na działalność fundacji - tłumaczył. Dopytywany wskazał, że żadna z fundacji nie działała w jego imieniu. - Ja sam zarządzam swoimi pieniędzmi - podkreślił Bierecki.

Wysłaliśmy też do Kasy Krajowej SKOK prośbę o odniesienie się do artykułu "Wyborczej".

Kasa Krajowa: nic wspólnego z lokatami

"Kasa Krajowa nie miała nic wspólnego z zakładaniem lokaty przez jakąkolwiek Fundację" - poinformował w odpowiedzi na pytania tvn24bis.pl rzecznik prasowy KK SKOK.

"Jedynym »śladem« SKOK w kolejnej aferze, związek z którą przypisywany jest SKOK-om, jest  zapytanie o możliwość założenia lokaty, wysłane z adresu Kasy Krajowej przez księgową, która wówczas pracowała w KK, a jednocześnie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczyła usługi innym podmiotom" - napisano.

"Prywatna korespondencja, ani tym bardziej w sprawie innego podmiotu, nie powinna być wysyłana ze służbowego adresu - to nie ulega wątpliwości. Ta nieuwaga pracowniczki nie może być jednak podstawą oskarżania kogokolwiek o przelewanie przez instytucję finansową, działającą na rynku zgodnie z ustawą i podlegającą państwowemu nadzorowi, wielomilionowych kwot na inne konta" - dodano.

"Kasa Krajowa współpracowała z Getin Noble Bankiem od 2012 roku i zakładała w tym banku lokaty, podobnie jak w wielu innych bankach. To normalna praktyka. Decydowała w danym momencie atrakcyjność oferty banku. Normalne jest też to, że osoba zajmująca się tymi kontaktami, poleciła innej firmie najkorzystniejszą w danej chwili ofertę na rynku. GNB lokaty nie przyjął więc została złożona w innym banku, który był w tym momencie »drugi na liście«" - wyjaśniono w stanowisku przesłanym tvn24bis.pl.

Jak dodano, "pisanie o tym, że »prokuratura zajmowała się w tym czasie (próby zakładania lokat - red.) wyprowadzaniem pieniędzy z systemu SKOK« jest kłamstwem".

"Prokuratura zajęła się sprawą likwidacji Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych. Nie jest prawdą, że pieniądze z FPZK powinny trafić na fundusz stabilizacyjny Kasy Krajowej. Jego źródła finansowania są ustawowo określone jako wkłady SKOK i nadwyżka bilansowa Kasy Krajowej, innych źródeł finansowania ustawa nie przewiduje. O tym, gdzie trafiają pieniądze wszystkich fundacji po zakończeniu jej działalności, decyduje fundator, a nie dziennikarze. Fundator zadecydował zgodnie z prawem. W tym przypadku była to Światowa Rada Związków Kredytowych (WOCCU) z siedzibą w Madison, USA" - wskazano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane