• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

"Financial Times": Będą nowe sankcje przeciwko Rosji

Rosja obwinia Ukrainę o sprowokowanie incydentu na Morzu Azowskim Odtwórz: Rosja obwinia Ukrainę o sprowokowanie incydentu na Morzu Azowskim
Rosja obwinia Ukrainę o sprowokowanie incydentu na Morzu Azowskim "Źródło: tvn24"

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przygotowują nowy pakiet sankcji wymierzony w Rosję - informuje w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Ma to być odpowiedź na agresywną politykę Kremla w regionie Morza Azowskiego.

- Wszystkie kraje UE poprą nowe sankcje, ponieważ Rosja nie wykazuje postępów w żadnej dziedzinie - powiedział cytowany przez "FT" anonimowy dyplomata. - Nie ma żadnej pozytywnej rzeczy, na którą mogłyby się powołać kraje niechętne retorsjom - dodał.

"Jesteśmy w pełnej gotowości"

Konkretne działania mają być omawiane podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE w najbliższy poniedziałek, 18 lutego.

Według "FT" sankcjami zostaną objęte osoby i instytucje zaangażowane w przejęcie trzech ukraińskich okrętów wojennych w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku.

Dyplomaci cytowani przez dziennik oceniają, że wspólne unijno-amerykańskie sankcje - będące odpowiedzią na "uporczywą i złośliwą kampanię Rosji wobec Ukrainy" - mogą wejść w życie w ciągu dwóch miesięcy. - Jesteśmy w pełnej gotowości - zadeklarował rozmówca "FT".

Ostrzelanie okrętów

Pod koniec listopada ubiegłego roku siły rosyjskie ostrzelały trzy małe okręty ukraińskie, które próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je Cieśninę Kerczeńską, kontrolowaną przez Rosję.

Jednostki, zmierzające do ukraińskich portów nad Morzem Azowskim, zostały przejęte, a 24 członków ich załóg wzięto do niewoli.

Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytorium Rosji i Ukrainy, które mają na nim swobodę żeglugi.

Stanowisko Francji i Niemiec

W grudniu 2018 roku Francja i Niemcy sprzeciwiły się apelom o nowe sankcje wobec Rosji żądając więcej czasu na negocjacje w sprawie uwolnienia marynarzy i okrętów.

Od tamtego czasu stanowiska Berlina i Paryża uległy znacznemu zaostrzeniu - zdradzają dyplomaci w rozmowie z "FT".

W odpowiedzi na aneksję Krymu w marcu 2014 roku i wspieranie przez Kreml prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie państwa zachodnie nałożyły szereg sankcji dyplomatycznych, gospodarczych, finansowych i personalnych na Rosję i przedstawicieli jej władz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane