• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Financial Times": Polska kupuje złoto po raz pierwszy od 20 lat

Polska trzyma złoto w Londynie i zarobiła na tym miliony Odtwórz: Polska trzyma złoto w Londynie i zarobiła na tym miliony
Polska trzyma złoto w Londynie i zarobiła na tym miliony "Źródło: TVN24 BiS"

Narodowy Bank Polski w lipcu i sierpniu zwiększył rezerwy złota o dziewięć ton - poinformował brytyjski dziennik "Financial Times", powołując się na opracowanie firmy Macquarie. Jak dodano, byłby to pierwszy zakup złota wśród państw Unii Europejskiej od początku XXI wieku.

"Financial Times" podaje, że NBP kupił złoto w dwóch transzach: dwie tony w lipcu i siedem ton w sierpniu. Dziennik zaznacza, że tym samym Polska zwiększyła swoje rezerwy tego kruszcu po raz pierwszy od 1998 roku.

Jednocześnie byłaby to pierwsza taka transakcja w Unii Europejskiej od początku tego stulecia. W ostatnim czasie zachodnie banki centralne raczej sprzedawały posiadane złoto.

NBP nie komentuje

W odpowiedzi na prośbę tvn24bis.pl o odniesienie się do informacji dotyczących zakupu złota, Narodowy Bank Polski zaznaczył, że "nie komentuje i nie przekazuje informacji o bieżących działaniach w zakresie zarządzania rezerwami dewizowymi oraz wykorzystania innych instrumentów wynikających w zadań banku centralnego".

Zakup takiej ilości złota przez bank centralny oznaczałby, że stan polskich rezerw w tym kruszcu wzrósł z 103 ton do 112 ton. Nadal stanowią ona jednak stosunkowo niewielką część (16 mld zł) z wartych 416 mld złotych rezerw.

Warto dodać, że Polska większość posiadanego złota przechowuje w Londynie, w skarbcu Banku Anglii.

Rekordowy rok

Według "Financial Times" od początku roku banki centralne kupiły rekordową ilość złota - w sumie 264 ton tego kruszcu.

Swoje zasoby w najmocniejszym stopniu zwiększyły takie państwa jak  Rosja, Turcja czy Kazachstan. To największe zakupy złota od sześciu lat - podaje w swoim raporcie firma doradczo-analityczna Macquarie Group.

Czynnikiem przemawiającym za zwiększeniem rezerw złota miałaby być relatywnie niska cena.

W tym roku kurs złota spadł o 10 proc., m.in. za sprawą silnego dolara. O ile inwestorzy są mniej zainteresowani lokowaniem swoich pieniędzy w złoto, to dla banków centralnych jest to coraz bardziej atrakcyjna lokata. Jak zauważa Financial Times, banki centralne mogą kupować złoto, przede wszystkim, aby zdywersyfikować swoje rezerwy.

W Polsce NBP inwestuje w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w właśnie w złocie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane