• rozwiń

Temat: Frank szwajcarski

Nowe rozwiązania dla frankowiczów. "To spuści powietrze z całego problemu"

Nowe rozwiązania dla frankowiczów. "To spuści powietrze z całego problemu"
Foto: Shutterstock Foto: W najbliższych dniach mamy poznać bardziej szczegółowe informacje dotyczące kredytów frankowych

Za około dwa tygodnie będzie można przedstawić bardziej szczegółowe informacje dotyczące kredytów frankowych - zapowiedział podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński.

Glapiński pytany był, czy nie sądzi, że trzeba wywrzeć większą presję na banki, aby zmniejszały wolumen kredytów walutowych. Odpowiedział, że grupa robocza zawiązana przy Komitecie Stabilności Finansowej zakończyła pierwszy etap prac, przedstawiła swoje propozycje w wiążący sposób dla KNF-u i dla Ministerstwa Finansów.

- One są w tej chwili przygotowywane, to się dokonuje w konsultacji ze Związkiem Banków Polskich, z bankami. Banki z kolei same też – te zainteresowane, obciążone tymi hipotekami frankowymi – też się porozumiewają, razem pracują, przygotowują pewne rozwiązania - powiedział.

- Myślę, że za jakieś dwa tygodnie będzie można przedstawić (…) podkomisji w parlamencie (…) a także panu prezydentowi, z którego inicjatywy to się zaczęło, już bardziej szczegółowe informacje - dodał. Zapewnił, że jego zdaniem "banki pójdą mocno, w te rozwiązania (…) i to w znaczący sposób spuści powietrze z całego problemu" - powiedział.

Podczas prezentacji prezydenckiego projektu ustawy o zwrocie części spreadów frankowiczom, co miało miejsce na początku sierpnia 2016 r., Glapiński zapowiedział, że kwestia przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych zostanie rozwiązana stopniowo, przy wykorzystaniu mechanizmów nadzorczych nad bankami. Mechanizmy te miały być wypracowywane przez powołaną 10 sierpnia 2016 r. Grupę Roboczą KSF i miały skłonić banki do rezygnacji z kredytów indeksowanych lub waloryzowanych do obcych walut.

Według biura prasowego NBP "nadrzędnym celem Grupy jest znalezienie takich rozwiązań, które godząc interes społeczny nie wpłyną negatywnie na stabilność systemu finansowego". Zapowiedziano, że koniec prac grupy roboczej nastąpi zgodnie z przyjętym harmonogramem do końca I kwartału 2017 r.

Rekomendacje dla banków

W połowie stycznia Komitet Stabilności Finansowej wydał długo oczekiwane rekomendacje dla banków, posiadających kredyty frankowe. Zalecenia mają skłonić te banki do zawierania porozumień z klientami w sprawie dobrowolnego przewalutowania tych kredytów.

Wśród zaleceń KSF znalazły się m.in. podwyższenie wag ryzyka "dla ekspozycji zabezpieczonych hipoteką na nieruchomościach, których zakup finansowany był kredytem w walucie obcej", podwyższenie buforu ryzyka systemowego do 3 proc., rozszerzenie działalności funduszu wsparcia dla kredytobiorców w trudnej sytuacji, podwyższenie składek na BFG dla banków posiadających walutowe kredyty hipoteczne.

KSF nie rekomendował podwyższenia podatków dla banków z kredytami frankowymi. Uznał też m.in., że ustawowe przewalutowanie kredytów mieszkaniowych nie byłoby właściwe, bo "mogłoby prowadzić do bardzo istotnych strat w niektórych bankach, w skrajnym przypadku zagrażając stabilności krajowego systemu finansowego".

Trzy projekty

Przypomnijmy, że w Sejmie są już trzy projekty pomocy dla frankowiczów. Ich pierwsze czytanie odbyło się jeszcze w październiku 2016 roku. Wtedy trafiły one do komisji finansów, ale ta dotąd się nimi nie zajmowała. Pod koniec stycznia br. ostatecznie zdecydowano o powołaniu podkomisji nadzwyczajnej do ich rozpatrzenia. Jak zapowiedział przewodniczący podkomisji Jacek Sasin (PiS), jej prace powinny zakończyć się przed wakacjami.

Wśród propozycji znajduje się projekt prezydenta Andrzeja Dudy, który zakłada zwrot spreadów. I to właśnie ta propozycja zdaniem wiceministra finansów Piotra Nowaka, jest najlepszą opcją dotyczącą kwestii walutowych kredytów hipotecznych

- Pragnę podkreślić, że obecnie minister rozwoju i finansów jest członkiem Komitetu Stabilności Finansowej, na którym uchwały i komunikaty są podejmowane jednogłośnie i generalnie nasze stanowisko pokrywa się z komunikatem KSF, który mówi, że jakiekolwiek rozwiązania inwazyjnie, prawnie skutkujące powszechnym przewalutowaniem walutowych kredytów mieszkaniowych, niezależnie od ich ewentualnego kształtu, nie są właściwe - mówił dziś Nowak podczas komisji sejmowej.

Nowak poinformował, że MF - z trzech złożonych projektów - jest za procedowaniem do dalszych prac jedynie projektu prezydenckiego. Pozostałe projekty dotyczące kredytów walutowych są autorstwa klubów PO i Kukiz'15.

Projekt prezydencki przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Projekt ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 roku). Dotyczyć ma konsumentów, a także tych osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.

Prezydent Andrzej Duda o frankowiczach. Zobacz fragment programu "Kawa na ławę" w TVN24 (04.12.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane