• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Małe sklepiki uratowane przed podatkiem? "Ministerstwo finansów zmieni definicję franczyzy"

Franczyza do zmiany. Rząd osiągnął porozumienie z przedsiębiorcami Odtwórz: Franczyza do zmiany. Rząd osiągnął porozumienie z przedsiębiorcami
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Gościem TVN24 Biznes i Świat był Henryk Kowalczyk | Video: Franczyza do zmiany. Rząd osiągnął porozumienie z przedsiębiorcami

- Doszliśmy do konsensusu, że ministerstwo finansów zmieni definicję franczyzy. Definicja nie będzie tylko i wyłącznie opierała się na znaku firmowym. Lewiatan, Społem nie będą podlegać wspólnemu opodatkowaniu - powiedział w TVN24 Biznes i Świat szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk. Jak dodał, dzisiejsze konsultacje w Kancelarii Premiera były bardzo udane.

W środę w Kancelarii Premiera odbyły się kolejne konsultacje na temat podatku od sprzedaży detalicznej z udziałem m.in. Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego oraz ministra finansów Pawła Szałamachy.

Debata miała na celu wypracowanie optymalnych rozwiązań uwzględniających uwagi i postulaty całej branży handlowej.

Franczyza do zmiany

- Doszliśmy do konsensusu, że ministerstwo finansów zmieni definicję franczyzy. Nie będzie opierała się tylko na znaku firmowym, towarowym, będzie opierać się na znaku albo w powiązaniu kapitałowym albo sprzedaży. To zawęzi ta definicje - tłumaczył gość "Bilansu".

Jak tłumaczył minister Kowalczyk, "do wspólnego opodatkowania będzie potrzebne albo powiązanie kapitałowe albo np. powiązania przepływu towaru. Jeśli franczyzobiorca zaopatruje się w towar od franczyzodawcy".

Podczas środowego spotkania nie rozstrzygnięto tej kwestii.

- Jedno z tych rozwiązań dopiszemy do znaku towarowego. I dopiero wtedy będzie to franczyza według, której będzie opodatkowanie - dodał Henryk Kowalczyk, jednocześnie zapewniając, że "ci, którzy są powiązani tylko znakiem mogą spać spokojnie". - Nie będzie to opodatkowane wspólnie - dodał.

Jak stwierdził minister Kowalczyk, "oczekiwali tego przedsiębiorcy zrzeszeni w sieciach franczyzowych. Ta deklaracja satysfakcjonowała wielu przedsiębiorców, którzy byli obecni na konsultacjach".

Dwie stawki

Zgodnie z propozycją MF, podatek ma mieć dwie zasadnicze stawki. Stawka 0,7 proc. ma obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych. Stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu. Inne stawki podatku od sprzedaży mają obowiązywać w soboty, niedziele i święta - 1,3 proc. (dla uzyskujących przychód poniżej 300 mln zł miesięcznie) oraz 1,9 proc. (powyżej tego progu).

Zobacz całą rozmowę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ram
Loading...
ram
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane