• rozwiń

Bat na kierowców łamiących przepisy. Na przejazdach mają stanąć fotoradary

Czerwone światło i opuszczone rogatki. A kierowcy i tak jadą (wideo bez dźwięku) Odtwórz: Czerwone światło i opuszczone rogatki. A kierowcy i tak jadą (wideo bez dźwięku)
Czerwone światło i opuszczone rogatki. A kierowcy i tak jadą (wideo bez dźwięku) "Źródło: Kontakt24"

Na kilku przejazdach kolejowo-drogowych staną wkrótce fotoradary, które będą odnotowywały ignorowanie przez kierowców czerwonego światła. Obecnie trwa ustalanie ich lokalizacji - poinformowały tvn24bis.pl PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak wyjaśnił rzecznik spółki Mirosław Siemieniec, zamontowanie fotoradarów zaproponowała Inspekcja Transportu Drogowego. - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zawsze podejmują współpracę, która może zwiększyć poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, które są elementem systemu komunikacyjnego - dodał.

Monitoring

Podkreślił również, że w tej chwili na blisko 1500 przejazdach kolejowo-drogowych zamontowany jest monitoring.

- Służy przede wszystkim do rejestracji sytuacji na przejazdach i jest wykorzystywany w momencie, gdy dochodzi do zdarzeń oraz uszkodzenia urządzeń sterowania ruchem kolejowym - zaznaczył Siemieniec.

Rzecznik PKP PLK dodał, że materiały są wykorzystywane jako dowody w sprawach. - Podczas przeglądu nagrań selekcjonowane są również sytuacje skrajnego łamania przepisów ruchu drogowego. Obecnie PLK przekazują organom ścigania wnioski o ukaranie kierowców, łamiących przepisy na podstawie nagrań z przejazdów - poinformował rzecznik spółki.

Nagrania nieprawidłowych zachowań kierowców są wykorzystywane także w szkoleniach organizowanych przez PLK, np. seminariach dla instruktorów nauki jazdy. W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – "Szlaban na ryzyko!", PLK publikują także w sieci nagrania z przejazdów i animacje ze wskazówkami dla kierowców. Filmy, prezentujące realne sytuacje z przejazdów, mają przestrzec kierowców przed brawurowym zachowaniem.

Przyczyny tragedii i najczęstsze błędy kierowców przy przejeżdżaniu przez tory to: omijanie rogatek, wjeżdżanie pod opadające rogatki, ignorowania znaku stop.

Siemieniec poinformował również, że PKP PLK przekazały w ubiegłym roku do organów ścigania 1211 wniosków o ukaranie kierowców łamiących przepisy na podstawie nagrań z przejazdów. W pierwszym kwartale br. przekazano odpowiednim służbom 254 nagrania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
a dlaczego stoję gdy pierwsze pociąg wjeżdża na stację wysiadaj , wsiadają ludzie a po 5 minutach rusza a my stoimy na tym przejściu i obserwujemy ten cyrk
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Mareknngo
Kilka, na tysiące przejazdów... to trochę kpina.
Ps.
Sprawne zarządzanie urządzeniami zlokalizowanymi na przyjazdach będzie możliwe przy zarządzaniu przez Służbę Ochrony Kolei.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane