• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Polska na hamulcu. Amerykanie obniżają nam prognozy

Polska na hamulcu. Amerykanie obniżają nam prognozy
Foto: Shutterstock Foto: Agencja Fitch obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski

Agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 roku do 2,7 proc. rdr z 3 proc. prognozowanych we wrześniu - wynika z listopadowego raportu agencji.

Obniżce uległy również szacunki dynamiki PKB na 2017 r. do 3 proc. wobec 3,2 proc. oraz na 2018 r. do 3,2 proc. z 3,3 proc.

Spowolnienie gospodarki

"Wzrost PKB Polski znacząco spowolnił w III kw. 2016 r. do 2,5 proc. rdr, co skłoniło nas do rewizji prognozy wzrostu gospodarczego Polski na 2016 r. do 2,7 proc. z 3,0 proc. względem wrześniowego Global Economic Outlook" - napisano w raporcie.

Dodano, że spowolnienie odzwierciedla głównie mocny spadek wydatkowania funduszy unijnych oraz jego wpływ na wydatki kapitałowe rządu.

"Ponadto, najnowsze dane pokazują, że potrzeba więcej czasu niż zakładano, by zwiększone transfery dla rodzin wpłynęły na konsumpcję" - czytamy w raporcie.

 

W połowie listopada informowaliśmy, że produkt krajowy brutto wzrósł w III kwartale o 2,5 proc., w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Zobacz rozmowę z Michałem Broniatowskim (15.11.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane