• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Agencja Fitch o sporze na linii Polska-Unia. "Może nieść negatywne skutki dla gospodarki"

Ranking krajów aktywnych i leniuchów. Sprawdź, jak wypadła Polska Odtwórz: Ranking krajów aktywnych i leniuchów. Sprawdź, jak wypadła Polska
Ranking krajów aktywnych i leniuchów. Sprawdź, jak wypadła Polska "Źródło: TVN24 BiS"

Pogorszenie relacji na linii Polska-UE w średnim terminie może nieść negatywne skutki dla polskiej gospodarki, lecz w krótkim terminie raczej pozostanie bez wpływu na wzrost gospodarczy i finanse rządu - oceniła we wtorkowym raporcie agencja ratingowa Fitch.

"Pogarszające się relacje Polski z Unią Europejską mogą negatywnie wpłynąć na wzrost (gospodarczy - red.) Polski i finanse rządu w średnim terminie, jednak jakiekolwiek reperkusje w krótkim terminie wyglądają na ograniczone" - napisano we wtorkowym raporcie.

"W krótkim terminie, potencjalny bezpośredni wpływ działań Komisji Europejskiej na polską gospodarkę i finanse rządu jest ograniczony. Nawet jeżeli Polska nie będzie się stosować (do zaleceń KE - red.), a KE uruchomi procedurę art. 7 (Traktatu UE - red.), to nie będzie miała możliwości nałożenia sankcji, gdyż wymaga to jednomyślności w trakcie głosowania, a w Węgry już ogłosiły, że poprą Polskę" - dodano.

Zdaniem Agencji, rosnąca presja między Brukselą a KE może poskutkować cięciami dotacji z budżetu UE na lata 2021-2027. Szczególnie, że te i tak będą zmniejszone ze względu na wyjście Wielkiej Brytanii z europejskich struktur, przypomina Fitch.

Już w poprzednich ocenach Fitch zwracał uwagę, że ramy polityczne mogą potencjalnie wpłynąć na atrakcyjność Polski, jako miejsca do inwestowania, stabilności finansowej czy wzrostu PKB, napisano w komunikacie.

Czytaj cały wtorkowy komunikat Fitch

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane