• rozwiń

Temat: Podatki

Duże zmiany w sprawie PIT. "Będzie można zapomnieć o obowiązku rozliczenia podatkowego"

Urzędnicy wypełnią PIT-y Odtwórz: Urzędnicy wypełnią PIT-y
Urzędnicy wypełnią PIT-y "Źródło: TVN24 BiS"

W przyszłym roku wiele milionów osób będzie mogło de facto zapomnieć o obowiązku rozliczenia podatkowego, tak zwany Twój e-PIT przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa - stwierdziła minister finansów Teresa Czerwińska komentując decyzję Senatu w sprawie ustawy upraszczającej rozliczenia PIT.

- Zmieniamy filozofię działania administracji skarbowej. Jesteśmy w trakcie symbolicznego, ale bardzo ważnego przejścia od podatnika do interesariusza. Chcemy, żeby administracja była wsparciem i bardzo wyraźnie pomagała – między innymi rozliczając roczny podatek. To możliwe jest dzięki naszym systemom informatycznym, które stale udoskonalamy - oceniła Czerwińska.

- W przyszłym roku wiele milionów osób będzie mogło de facto zapomnieć o obowiązku rozliczenia podatkowego. Tak zwany Twój e-PIT przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa. Dodatkowo skrócimy o połowę (do maksymalnie 45 dni) termin do zwrotu nadpłaty podatku. Będzie to dotyczyć osób, które skorzystają z Twojego e-PIT lub zdecydują się na samodzielne rozliczenie podatku w sposób elektroniczny - wyjaśniła szefowa resortu finansów.

Zapewniła, że aplikacja, w której MF udostępni zeznania podatkowe, będzie przyjazna i prosta w obsłudze, w tym odpowiadająca na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Fiskus wypełni PIT

Senat poparł w piątek jednogłośnie i bez poprawek nowelizację ustawy upraszczającą rozliczenia PIT i nakładającą na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji za podatników.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) zakłada, że obok funkcjonujących dotąd sposobów składania zeznań podatkowych przez podatnika, czyli w postaci papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem systemu e-deklaracje, będzie nowa forma rozliczenia podatkowego, polegająca na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Krajową Administrację Skarbową bez konieczności składania wniosku przez podatnika.

Zgodnie z ustawą KAS będzie wypełniać za podatnika roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tej sprawie.

Z wypełnionym przez KAS zeznaniem podatnik będzie mógł się zapoznać na Portalu Podatkowym od 15 lutego.

Możliwości podatnika

Możliwość rocznego rozliczenia PIT dotyczyć będzie podatników rozliczających się: indywidualnie; wspólnie z małżonkiem; w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Przygotowane przez KAS zeznanie podatkowe będzie można zweryfikować i zaakceptować bez zmian, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.

W przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 nic nie trzeba robić, wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT. Propozycje będzie można również zmodyfikować lub uzupełnić o dane, których nie posiada KAS i następnie je zaakceptować, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT. Ponadto pozostanie opcja odrzucenia zeznania i rozliczenia się samodzielnie.

W zeznaniu przygotowanym przez KAS podatnicy będą mogli wskazać lub zaktualizować numer rachunku osobistego zgłoszony w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty. Zeznania podatkowe będą dostępne od 15 lutego roku następującego po roku podatkowym do 30 kwietnia.

Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane