• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

CBA składa zawiadomienie do prokuratury. Podejrzewa, że firmy budowlane ustawiały przetargi

CBA składa zawiadomienie do prokuratury. Podejrzewa, że firmy budowlane ustawiały przetargi
Foto: tvn24 Foto: Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podejrzeniu zmowy przetargowej między wykonawcami ubiegającymi się o realizację inwestycji w związku z postępowaniami przetargowymi na budowę dróg krajowych

Zawiadomienie o podejrzeniu zmowy przetargowej między wykonawcami dróg skierowało do prokuratury Centralne Biuro Antykorupcyjne - poinformował w środę rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński. Sprawa dotyczy czterech przetargów - wyjaśnił.

Jak czytamy w komunikacie, "było to możliwe w wyniku dobrej współpracy i wymiany informacji pomiędzy CBA i GDDKiA".

Rzecznik GDDKiA Jan Krynicki wyjaśnił, że w Dyrekcji sprawa została wykryta w trakcie wewnętrznych kontroli procedur przetargowych. - Zebraliśmy informacje, przeanalizowaliśmy je, doszliśmy do wniosku, że mamy podejrzenia zmowy przetargowej i przekazaliśmy odpowiednim służbom - powiedział PAP.

Pod lupą cztery postępowania

Po analizie materiałów przekazanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, podejrzenia CBA wzbudziły firmy budowlane biorące udział w czterech postępowaniach przetargowych.

Według nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do postępowania chodzi o przetargi na budowę obwodnicy Góry Kalwarii, budowy odcinka A1 Tuszyn - Pyrzowice, drogi S51 Olsztyn-Olsztynek i rozbudowę drogi krajowej nr 8, a w sprawie występują trzy firmy.

Na tej podstawie szef CBA Paweł Wojtunik skierował do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie "zawiadomienie o podejrzeniu wystąpienia zmowy przetargowej pomiędzy firmami biorącymi udział w tych postępowaniach".

- Te nieprawidłowości nie dotyczą GDDKiA, jesteśmy prawidłowo działającą instytucją - podkreślił Krynicki. - To efekt czujności i prewencji w ramach GDDKiA. Zadziałały mechanizmy i procedury, które są na bieżąco realizowane - na bieżąco analizujemy to, co dzieje się na rynku. Były sytuacje, które spowodowały nasze zaniepokojenie i zawiadomiliśmy o tym CBA, które w środę przesłało zawiadomienie do prokuratury i UOKiK - powiedział PAP.

O możliwym wystąpieniu zmów przetargowych został poinformowany także Adam Jasser, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ogromne straty

Jak poinformowało RMF Fm na zmowie cenowej firm budujących drogi w Polsce, Skarb Państwa mógł stracić 250 milionów złotych.

Krynicki nie chciał informować, o jakie firmy i przetargi chodzi. Nie skomentował też informacji, że na zmowie przetargowej Skarb Państwa mówił stracić ok. 250 mln zł. Przypomniał, że sprawa dotyczy paru inwestycji i paru wykonawców, więc "jest to kropla w morzu - obecnie mamy w kraju kilkudziesięciu wykonawców i kilkadziesiąt inwestycji na rynku".

- To zła informacja dla nas. Chcielibyśmy po prostu realizować bezkolizyjnie i jak najlepiej dla podatników rozwój infrastruktury drogowej w Polsce - zapewnił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Tusku gdzie nasze 200mld z OFE
Brawo dzielne chłopaki z CBA ! Po 8 latach bezkarności złodziei, na trzy miesiące przed wyborami odkryliście ustawki w przetargach na drogi. Ciekawe tylko, że szef CBA w rozmowie z Bieńkowską już to dawno wiedział?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
aljar
kolejna ściema dla ubogich. jak może być zmowa 3 firm skoro w otwartym przetargu np. na obwodnicę Góry Kalwarii 8 firm złożył oferty. nie mogę zrozumieć co te pozostałe 5 firm tam robiło. a może CBA dostało rozkaz od Kamińskiego, aby znaleźć temat na wybory ?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane