• rozwiń

Przegląd prasy. Firmy odłożą na emeryturę pracowników? 20 zł miesięcznie

Przegląd prasy. Firmy odłożą na emeryturę pracowników? 20 zł miesięcznie
Foto: Shutterstock Foto: ZUS proponuje dodatkową składkę

ZUS chce, aby firmy odkładały przynajmniej 20 zł na dodatkową emeryturę swojego pracownika. Ile z takiej składki będziemy mieli pieniędzy na starość? Niewiele – pisze "Gazeta Wyborcza".

"Od kilku miesięcy trwa przegląd emerytalny (...) Mamy już bowiem nowy system, w którym o wysokości świadczenia decydują tylko odłożone przez nas składki. Nie ma dotacji z budżetu państwa. Z tego powodu w przyszłości emerytury będą wynosić zaledwie 30 proc. naszej ostatniej pensji, a nie jak dziś 50-60 proc. Wiele osób będzie miało problemy z przeżyciem za tak małe pieniądze" – czytamy w artykule.

Będzie składka?

Z tego niebezpieczeństwa zdaje sobie sprawę ZUS. I zaproponował, aby każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, obowiązkowo utworzył Pracowniczy Program Emerytalny i odkładał w nim dodatkową składkę na emerytury zatrudnionych u siebie osób.

- Jak wyliczył Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeżeli pracodawca będzie odkładał 20 zł na miesiąc i kwota ta będzie waloryzowana wskaźnikiem zbliżonym do wskaźnika realnego wzrostu płac, to pracownik przez 35 lat pracy (tyle dziś średnio pracujemy) ma szansę na ok. 42 zł brutto dodatkowej emerytury. I to przy założeniu, że odejdzie z pracy w wieku 67 lat (...) Jeżeli więc chcemy mieć naprawdę więcej pieniędzy na starość, składka musiałaby wzrosnąć kilkukrotnie, np. do 100 zł, wtedy nasza emerytura zwiększyłaby się do ok. 200 zł – podsumowuje "Gazeta Wyborcza".

Jak oszczędzać na emeryturę? Zobacz materiał TVN24 BiS:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
chrisu48
Bankrut tonie ,szuka naiwnych....pisowcy wkrotce uchwala...dosypia jak upadlym kretowiskom i chyba tylko dzieki slepocie inwestorow ,kupujacych polskie obligacje jest jeszcze jako tako,bo gdyby ktos przyjzal sie dokladnie temu systemowi ,ktory prowadzi do jawnej zaglady ,nie zaiwestowal by tutaj ani grosza
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
tedi1234
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
prorok czy co
"Odkładali" ?! Eufemizmy były i są potrzebne. ZUS podnosi stawki i tyle. Odkładać to ja mogę sam sobie. Gdy pieniądze zabiera mi ZUS, to gorzej, jak by złodziej ukradł. Nie mam szans na odzyskanie.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane