• rozwiń
    • WIG20 2205.41 -0.30%
    • WIG30 2495.71 -0.17%
    • WIG 57883.35 -0.18%
    • sWIG80 11417.56 -0.31%
    • mWIG40 3670.92 +0.60%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:33

Dostosuj

Zakazany środek wykryto na trzech polskich fermach. Jest nakaz wycofania partii jaj

Afera jajeczna. Dlaczego fipronil jest taki niebezpieczny? Odtwórz: Afera jajeczna. Dlaczego fipronil jest taki niebezpieczny?
Afera jajeczna. Dlaczego fipronil jest taki niebezpieczny? "Źródło: TVN24 BiS"

W trzech próbkach jaj z trzech ferm z Mazowsza i Wielkopolski wykryto przekroczenie norm fipronilu - poinformował Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. Spożycie znacznej ilości tej substancji jest szkodliwe. Państwowa Inspekcja Sanitarna nakazała wycofanie partii skażonych jaj.

- Obecnie przeprowadzana jest kontrola w tych gospodarstwach. Towar jest zablokowany, pobierane są próbki do dalszych badań - powiedział w środę Niemczuk.

Informację o stwierdzeniu fipronilu w polskich jajach zamieścił także na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny. Jak poinformował rzecznik GIS Jan Bondar, inspektorat bada próbki jaj i mięsa drobiowego pod kątem zanieczyszczenia fipronilem w ramach wcześniej zapowiedzianych działań. Założono w sierpniu i wrześniu pobranie w sumie 320 próbek mięsa drobiowego i jaj kurzych, miesięcznie po 80 próbek mięsa i 80 próbek jaj.

Dotychczas w laboratoriach Państwowej Inspekcji Sanitarnej zbadano 25 próbek mięsa drobiowego i 85 próbek jaj dostępnych na rynku krajowym. W żadnej ze zbadanych próbek mięsa nie stwierdzono obecności fipronilu. Natomiast w trzech z 85 próbek jaj (1 próbka stanowi minimum 12 sztuk jaj kurzych) stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu.

Biorąc pod uwagę, że w próbkach wykryto fipronil na poziomie przekraczającym poziom dozwolony w przepisach prawnych, Państwowa Inspekcja Sanitarna nakazała wycofanie partii jaj.

Skażone partie jaj

Skażone partie jaj dotyczą firmy TOP-JAJ z Bieżunia (kod jaj 3 PL 14371323), Ferm Drobiu Woźniak Rawicz (kod 3 PL 30051328 K3) a także przedsiębiorstwa handlowego Farmio SA (kod 2 PL 14131317).

"Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komisję Europejską, na podstawie danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności przekroczenie poziomu fipronilu 0,72 mg/kg może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. W związku z tym, że poziomy zbadane w 3 wyżej wymienionych próbkach jaj są niższe niż 0,72 mg/kg, nie należy spodziewać się wystąpienia negatywnych skutków dla zdrowia konsumenta" - stwierdzono w komunikacie.Bondar zapewnił, że kontrole będą kontynuowane. Dodał, że o sytuacji została poinformowana Inspekcja Weterynaryjna, która może zidentyfikować źródło pochodzenia zakwestionowanych jaj i podjąć działania naprawcze w tej sprawie w konkretnych fermach.

Zakazany środek

Stosowanie fipronilu w produkcji drobiu jest nielegalne i jeżeli taki fakt zostanie stwierdzony, zostaną o tym powiadomione organy ścigania.

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości; może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane