• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Finansowanie partii z budżetu nie powinno być zlikwidowane. To grozi korupcją"

Które kraje finansują partie? Odtwórz: Które kraje finansują partie?
Foto: tvn24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Według ekspertówpotrzebna jest zmiana systemu finansowania partii | Video: Które kraje finansują partie?

System finansowania partii politycznych wymaga zmiany, ale nie powinna ona polegać na likwidacji finansowania z budżetu państwa; to grozi korupcją i uzależnieniem polityków od korporacji, które ich będą finansować - oceniają eksperci.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek, że chce referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, zmian systemu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym.

Korzystają najwięksi

Konstytucjonalista, profesor Uniwersytetu Gdańskiego Piotr Uziębło ocenił w rozmowie z PAP, że obowiązujący dziś w Polsce system finansowania partii politycznych sprzyja największym ugrupowaniom. Według niego potrzebna jest zmiana tego systemu, ale nie "bezkrytyczne likwidowanie pieniędzy budżetowych". - Jeśli do tego doprowadzimy, to cofniemy się - podkreślił.

- Nie powinniśmy wylewać dziecka z kąpielą. Trzeba przygotować system finansowania budżetowego chociażby na wzór niemiecki, czyli dopuścić większą liczbę ugrupowań do finansowania budżetowego - zaznaczył profesor.

Jak zauważył, często podnoszony jest argument, że Polski nie stać na finansowanie partii politycznych z budżetu państwa. - Trzeba się tylko zastanowić, czy stać nas na to, by były one finansowane z zewnątrz, z niejasnych źródeł, które będą chciały potem zrealizować własne cele ekonomiczne czy społeczne - podkreślił ekspert.

Ochrona przed korupcją

Prof. Uziębło uważa, że budżetowe finansowanie partii to niewątpliwie ochrona przed działaniami o charakterze korupcyjnym. - Nie jest bowiem tajemnicą, co przyznają nawet sami Amerykanie i widać to doskonale po sprawozdaniach finansowych, że Partię Republikańską i Partię Demokratyczną finansują w dużej mierze te same podmioty gospodarcze, silne korporacje, które potem wymagają określonych zachowań od parlamentarzystów - zaznaczył konstytucjonalista.

Jego zdaniem, "jeśli skażemy partie na pieniądze uzyskiwane z zewnątrz, to możemy domniemywać, że potem te grupy interesów, które będą finansować kandydata, będą oczekiwały rewanżu w postaci określonych rozstrzygnięć w parlamencie, radzie gminy, powiatu czy sejmiku województwa".

Zgubne konsekwencje

Również socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Jarosław Flis uważa, że likwidacja finansowania partii z budżetu państwa "to nie jest coś, co by polską politykę uzdrowiło". W jego ocenie to jest hasło, które dobrze brzmi, ale może mieć zgubne konsekwencje dla polskiej polityki.

- Wiadomo, kto się ustawi pierwszy w kolejce do finansowania partii - nie obywatele, lecz ci, którzy robią interesy z władzą, ci, którzy walczą o przetargi, ci, którzy zawierają długoletnie umowy na działanie na rzecz władzy publicznej - podkreślił.

W ocenie Flisa takie rozwiązanie działa przede wszystkim na korzyść partii rządzącej, bo to do niej, a nie partii opozycyjnej, zgłaszają się ci, którym zależy na interesach z rządem. Dlatego nie jest prawdą, że na takim rozwiązaniu nie mogłyby skorzystać partie mniejsze.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bartosz_bartczak
Janusz Korwin Mikke zebrał 800 tyś od sympatyków na kampanie, Paweł Kukiz jeszcze mniej a zdobył 20%... Skoro wyborcy PO i PIS tak ich kochają, to niech na nich płacą, a nie z moich podatków finansować...
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tarpan67
Długo szukaliście tych "ekspertów"? Ci, którzy walczą o przetargi nie płacą partii, tylko konkretnym ludziom. Nie trzeba być ekspertem, żeby to wiedzieć.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane