• rozwiń

Temat: Nagroda Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

Znamy finalistów Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta

Biznesowy Oscar. "To była najważniejsza nagroda, jaką dostaliśmy" Odtwórz: Biznesowy Oscar. "To była najważniejsza nagroda, jaką dostaliśmy"
Biznesowy Oscar. "To była najważniejsza nagroda, jaką dostaliśmy" "Źródło: TVN24 BiS"

Poznaliśmy nazwiska dziewięciu finalistów szóstej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta. Nominowani to wizjonerzy, działacze społeczni oraz bohaterowie polskiej przedsiębiorczości wyłonieni przez Kapitułę Nagrody z grona kilkuset kandydatów z całej Polski. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali 22 maja w Warszawie.

W tegorocznej edycji "Biznesowych Oskarów", jak często określa się przyznawane od 2012 roku Nagrody PRB im. Jana Wejcherta, kandydatów zgłaszało blisko tysiąc opiniotwórczych instytucji i osób prywatnych z całej Polski. Z grona kilkuset osób nominowanych z całej Polski, Kapituła Nagrody wyłoniła dziewięciu Finalistów. Oto oni:

Kategoria "Sukces":

Paweł Marchewka - założyciel i prezes firmy Techland, która jest jednym z dwóch największych i najbardziej uznanych na świecie producentów gier komputerowych. Firma zatrudnia ponad 330 specjalistów i posiada biura w Warszawie, Wrocławiu, Ostrowie Wielkopolskim oraz w kanadyjskim Vancouver. Dzięki takim bestsellerom jak "Dead Island" i "Dying Light", w które zagrało już ponad 20 milionów graczy z całego świata, Techland cieszy się międzynarodową renomą i jest zaliczany do grona globalnych liderów wśród twórców gier akcji z otwartym światem.

Jacek Sarnowski - współzałożyciel, współwłaściciel oraz niezmiennie od 25 lat prezes zarządu Porta KMI Poland, specjalizującej się w produkcji drzwi. W tym czasie firma rozwinęła się z małego zakładu uruchomionego w 1992 roku w Bolszewie k. Trójmiasta i zatrudniającego 10 osób, w jedną z największych spółek branży stolarki otworowej w Europie Środkowo- Wschodniej. Dzisiaj Porta Drzwi to 5 fabryk - 4 w Polsce i 1 w Rumunii. W spółce pracuje ponad 1900 osób, a sprzedaż prowadzona jest poprzez sieć ponad 150 autoryzowanych dealerów, współpracujących z ponad 2000 Autoryzowanymi Punktami Sprzedaży w kraju i za granicą. Firma eksportuje swoje produkty m.in. do Czech, Słowacji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, a nawet Wietnamu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jan Szynaka - to nie tylko właściciel firmy Szynaka Meble, ale przede wszystkim utalentowany przedsiębiorca, który niewielki, przydomowy zakład rzemieślniczy przekształcił w prężnie działającą Grupę Meblową. Dzisiaj marka Szynaka jest znana w ponad 50 krajach. Eksportowi partnerzy to m.in. przedsiębiorcy z Niemiec, Austrii, Czech, Szwajcarii, Rosji, Łotwy, Słowacji czy Ukrainy. Spółka odnotowuje roczny obrót na poziomie blisko miliarda złotych, z czego około 50 proc. pochodzi z eksportu. Rocznie za granicę trafia kilkanaście milionów mebli tej marki.

Kategoria "Wizja i Innowacje":

Marcin Beme - założyciel i prezes Audioteki, międzynarodowej platformy dystrybuującej audiobooki, którego wizją jest przywrócenie literatury do codziennego życia ludzi z całego świata i sprawienie, żeby audiobooki stały się ważną częścią ich dnia. Od początku istnienia, Audioteka przekształciła się w biznes skoncentrowany na aplikacjach mobilnych. Z firmy o zasięgu krajowym zatrudniającej zaledwie dwóch pracowników rozwinęła się do firmy działającej obecnie w 23 krajach. Pomysł by rozwinąć startup tworzący książki mówione w kraju o bardzo niskich statystykach czytelnictwa jest pomysłem wizjonerskim.

Prof. Krystian Jażdżewski - wspólnie z zespołem lekarzy i naukowców z Zakładu Medycyny Genomowej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym opracował unikalną na skalę polską metodologię najnowocześniejszych testów genetycznych opartych na sekwencjonowaniu genomowym. Nowoczesne testy genetyczne zmieniają współczesną medycynę, bo dzięki ocenie genomu, można przewidzieć, na co może zachorować pacjent, co zrobić by do tego nie doszło i jak go leczyć, gdy jednak zachoruje. Zakład Medycyny Genomowej opracował metodę pozwalającą obniżyć 20-krotnie ceny testów, a przy tym nie stracił wysokiej czułości wykonywanych badań.

Miron Mironiuk - założyciel Cosmose i pomysłodawca technologii OMNIcookie, która wprowadziła pojęcie tzw. ciasteczek offline za pomocą których można śledzić poczynania potencjalnego klienta w realnym świecie. Technologia ta łączy sklepy fizyczne z reklamami internetowymi, rewolucjonizując rynek reklamy i handlu detalicznego. OMNIcookie obejmuje już zasięgiem 1 miliard smartfonów na całym świecie.

Kategoria "Działalność Społeczna":

Dziewuchy Dziewuchom - to szeroki oddolny i spontaniczny ruch społeczny powstały na fali sprzeciwu wobec zaostrzania przepisów antyaborcyjnych. Do zwolenniczek i zwolenników ruchu należą osoby o bardzo różnych poglądach, ale zgodne w kwestii praw kobiet. Od kwietnia 2016 roku Dziewuchy Dziewuchom są najliczniejszą i najbardziej rozpoznawalną inicjatywą związaną z ochroną praw kobiet w Polsce. Ruch stały się internetowym fenomenem, forum dyskusyjnym i wirtualną przestrzenią spotkania kobiet z całego kraju. Jest jedyną nieformalną organizacją, która posiada tak rozległą i skomunikowaną strukturę opartą na systemie lokalnych Łączniczek z 50 regionów w całym kraju i poza jego granicami. Wszystkie zaangażowane w ruch osoby działają społecznie.

Jan Mela - pomysłodawca, fundator i zarazem prezes Fundacji "Poza Horyzonty", której działalność bazuje na osobistych i rodzinnych doświadczeniach Jaśka. To jedyna fundacja w Polsce, której pomoc skierowana jest do grupy osób z wrodzonymi wadami kończyn oraz po amputacjach kończyn. Rocznie w Polsce wykonywane jest około 16 tys. amputacji. Osoby po takich zabiegach często są pozostawione samym sobie i szukają wsparcia u różnych specjalistów, zderzając się z brakiem świadomości o jakości protez, czy brakiem pieniędzy na ich finansowanie.

Fundacja stara się pokazywać, że życie nie kończy się w momencie utraty zdrowia. Dofinansowuje zakup i naprawy protez, godziny rehabilitacyjne, turnusy rehabilitacyjne, konsultacje u specjalistów, godziny psychologiczne, wsparcie prawne, a czasem leczenie, czy badania. Podopiecznych Fundacji, których dotykają fizyczne ograniczenia żyją aktywnie i robią doskonałe rzeczy, rozwijając własne pasje.

Dr Monika Sajkowska - Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) działa od ponad 25 lat. Misją fundacji jest dążenie do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Fundacja działa, by chronić dzieci przed krzywdzeniem i pomagać tym, które doświadczyły przemocy, by znały swoje prawa, wierzyły w siebie i cieszyły się życiem. Fundacja chce otworzyć w Warszawie i w Starogardzie Gdańskim, pierwsze w Polsce specjalistyczne placówki dla dzieci, które doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego. Pod jednym dachem dzieci i ich opiekunowie znajdą tam kompleksową opiekę prawną, medyczną i terapeutyczną.

25 lat PRB

Finał 6. edycji Nagrody PRB im. Jana Wejcherta odbędzie się w 25 rocznicę powstania PRB, pierwszej polskiej organizacji zrzeszającej największych przedsiębiorców. Będzie dzięki temu okazją do spojrzenia na historię polskiej przedsiębiorczości przez pryzmat działalności PRB, której współzałożycielem i pierwszym prezesem był Jan Wejchert. Nagrody PRB to naturalne rozwinięcie idei, która stała u podstaw powołania tej organizacji.

Ideą przewodnią 6. edycji Nagrody jest "Polska w Europie, Europa w Polsce". W 2017 roku obchodzimy 25. rocznicę podpisania porozumienia o utworzeniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz podpisania Traktatu z Maastricht, które są fundamentem rozwoju europejskiej gospodarki, a także polskiej przedsiębiorczości, jako nieodłącznej części europejskiego rynku.

Idea Nagrody PRB im. Jana Wejcherta oparta jest poszukiwaniu ludzi, którzy swoimi postawami i działaniami odwzorowują najlepsze cechy polskich przedsiębiorców, którzy, tak jak patron nagrody, nie tylko potrafią osiągać sukces, ale są odważni i zdeterminowani w realizacji swoich wizji.

Bardzo ważną role odgrywa kategoria "Działalność Społeczna", bo docenia ona ludzi, którzy bezinteresownie, nie licząc na poklask, pomagają potrzebującym i zmieniają świat na lepsze. Laureat nagrody w tej kategorii oprócz statuetki otrzyma dodatkowo nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych.

Zwycięzców 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta poznamy 22 maja 2017 podczas uroczystej gali transmitowanej na żywo przez telewizję TVN24 i TVN24 BIS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane