• rozwiń

Czarnobyl, czyli wizytówka sowieckiego ustroju. Niezwykły dokument w TVN24 BiS

Foto: PAP/EPA Foto: Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku

W środę o północy zapraszamy do TVN24 BiS na niezwykły film dokumentalny, dzięki któremu odbędziemy podróż do Czarnobyla. W tym miejscu, dokładnie 30 lat temu, doszło do katastrofy elektrowni atomowej, która doprowadziła do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla do dziś obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

Film "Życie w Czarnobylu" zaprasza nas na podróż w miejsca, które nadal są terenami zamkniętymi, oraz które w dalszym ciągu należą do najbardziej skażonych miejsc świata.

Atrakcja turystyczna

W 30 lat po katastrofie, Czarnobyl stał się atrakcją turystyczną, do którego tłumnie zjeżdżają osoby z całego świata. Dzięki nim widać tam oznaki odradzającego się życia.

Dokument daje nam solidną dawkę zdjęć archiwalnych, pokazujących miasto nieopodal elektrowni, które żyło ponad stan i które było wizytówką sowieckiego ustroju.

Widzimy je 20 godzin po wybuchu reaktora, kiedy obywatele ZSRR, jak z resztą cały świat – nie byli jeszcze świadomi sytuacji. Ich życie runęło w gruzach w ciągu kilku godzin. Zostali wywiezieni w nieznane, zostawiając dorobek swojego życia. Setki tysięcy osób zginęło, wiele zostało kalekami w skutek chorób popromiennych. 

Film "Życie w Czarnobylu" w TVN24 BiS w środę o północy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane