• rozwiń

Całą karierę był związany ze SKOK-ami, teraz nadzoruje je w KNF

Morawiecki o SKOK -ach: obecne regulacje zwiekszają bezpieczeństo Odtwórz: Morawiecki o SKOK -ach: obecne regulacje zwiekszają bezpieczeństo
Morawiecki o SKOK -ach: obecne regulacje zwiekszają bezpieczeństo "Źródło: TVN24 BiS"

Jako student dostawał stypendium od stowarzyszenia związanego ze Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo Kredytowymi. Pracował w Krajowej SKOK, gdy jej szefem był Grzegorz Bierecki, a następnie w kancelarii obsługującej SKOK-i. Stamtąd trafił na stanowisko dyrektorskie w Komisji Nadzoru Finansowego. Mowa o Filipie Czuchwickim, którego karierę pod lupę wziął portal OKO.press.

Portal zwrócił uwagę, że 32-letniemu Czuchwickiemu trudno odmówić "znajomości środowiska i problematyki SKOK". Część swojej kariery naukowej i całą karierę zawodową związał z Kasami oraz powiązanymi z nimi podmiotami i ludźmi.

Przeszłość związana ze SKOK

"Już jako student i szef Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Gdańskim współpracował z ludźmi z Kas i był przez 3 lata stypendystą Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, ściśle związanego z Kasami. Zaraz po studiach zaczął pracę w Krajowej SKOK, która wówczas nadzorowała Kasy i której szefem był wtedy Grzegorz Bierecki" - czytamy w artykule.

Filip Czuchwicki w 2011 roku jeszcze pracując w Krajowej SKOK został równolegle wiceprezesem, a potem prezesem spółki Towarzystwo Pomocy Poszkodowanym, należącej do systemu SKOK. W tym samym roku został dyrektorem zarządzającym w Kancelarii Jedliński Bierecki i Wspólnicy obsługującej Kasy, założonej przez syna Grzegorza Biereckiego i trzech jego najbliższych współpracowników.

Jak podało OKO.press w 2015 roku, w imieniu tej kancelarii, Czuchwicki podpisał umowę na obsługę prawną magistratu w Białej Podlaskiej, gdzie prezydentem został parę miesięcy wcześniej człowiek Grzegorza Biereckiego. Portal zwrócił również uwagę także na jego karierę naukową. Promotorem jego pracy magisterskiej i doktoratu był bowiem profesor Jerzy Ciszewski, który od 2011 roku współpracuje z Kancelarią Jedliński Bierecki i Wspólnicy.

Czuchwicki zapewnił jednak to, że Ciszewski został promotorem jego pracy "pozostawało bez związku ze współpracą Pana Profesora z Kancelarią". Bo "profesor współpracuje z Kancelarią w charakterze of counsel - niezależnego doradcy" i nie było między nimi "żadnej zależności służbowej" - czytamy w artykule.

Praca w Komisji Nadzoru Finansowego

Filip Czuchwicki w Kancelarii Jedliński Bierecki i Wspólnicy Czuchwicki pracował do czerwca 2018 roku. Stamtąd trafił do Komisji Nadzoru Finansowego, do departamentu nadzorującego SKOK-i.

"Nadzoruje między innymi Krajową SKOK, w której kiedyś pracował i SKOK Stefczyka, którego szefem jest udziałowiec Kancelarii Jedliński Bierecki i Wspólnicy (a więc również były pracodawca Czuchwickiego)" - podał portal OKO.press.

Jednocześnie wskazując, że "na dyrektora departamentu wybrał go >>zespół selekcyjny<<, na czele którego stał Andrzej Diakonow, wiceszef KNF i człowiek Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego". KNF informował wówczas w swoim komunikacie, że wybierając Czuchwickiego, zespół wziął pod uwagę "jego wykształcenie, wiedzę, doświadczenie menadżerskie oraz znajomość środowiska i problematyki SKOK" - przypomina portal.

Zdaniem OKO.press to czynnik, który może stawiać pod znakiem zapytania jego bezstronność w nadzorowaniu Kas. Takich wątpliwości nie ma jednak sama Komisja.

"O konflikcie interesów moglibyśmy mówić w sytuacji, gdyby osoba zatrudniona w Urzędzie KNF prowadziła jednocześnie w tym samym momencie konkurencyjną działalność gospodarczą, pracowała w podmiocie nadzorowanym lub świadczyła na jego rzecz jakieś usługi, co w tym przypadku nie ma miejsca" - wskazał, cytowany przez portal, rzecznik KNF Jacek Barszczewski.

Filip Czuchwicki pytany, dlaczego zdecydował się na pracę w UKNF, w departamencie nadzorującym SKOK-i, odpowiedział: - UKNF jest najlepszym miejscem pracy dla osoby, która naukowo zajmuje się kredytami konsumenckimi, a zawodowo - prawem spółdzielczym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Scrutinizer
Był czas siania - 3 lata, teraz przychodzi czas zbiorów - codziennie jedna afera PiS. Z rozrzewnieniem wspominam czasy złodziejskiej PO.
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane