• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Unia Europejska

Polski producent okien zarzuca nieuczciwą konkurencję firmie z Danii. Złożyli skargę

Komisja Europejska wszczyna procedurę ws. podatku handlowego Odtwórz: Komisja Europejska wszczyna procedurę ws. podatku handlowego
Komisja Europejska wszczyna procedurę ws. podatku handlowego "Źródło: tvn24bis.pl"

Polski producent okien dachowych Fakro, który zarzuca duńskiej Grupie Velux nieuczciwą konkurencję, złożył do sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu skargę o bezczynność Komisji Europejskiej w tej sprawie - poinformowali reprezentanci spółki. Decyzja komisarzy jest potrzebna, żeby ewentualnie wytoczyć proces przed Trybunałem Sprawiedliwości.

Polska firma zwróciła się do Komisji Europejskiej w sprawie nadużywania pozycji rynkowej przez Velux w 2012 r. Bruksela nie wszczęła jednak postępowania przeciw Veluxowi, zamiast tego w 2015 r. KE przekazała polskiej spółce notyfikację wstępnego zamiaru odrzucenia skargi, ale do tej pory nie podjęła ostatecznej decyzji.

Jak podkreśliła Anna Radkowiak - Macuda, pełnomocnik spółki, Fakro złożyło do Komisji Europejskiej skargę o nadużywanie pozycji dominującej na rynku przez Velux w lipcu 2012 r. - Od tego czasu mija prawie pięć lat. Komisja nie podjęła żądnej decyzji, nie podjęła według nas działań zmierzających do sprawdzenia naszych zarzutów - zaznaczyła.

Ponad 10 lat sporu

W styczniu tego roku Fakro zwróciło się oficjalną drogą do Komisji Europejskiej o działania w tej sprawie. W świetle unijnego prawa po dwóch miesiącach przy braku reakcji spółka mogła wystąpić do sądu UE ze skargą na zaniechanie działania.

Spór nowosądeckiej spółki ze światowym potentatem toczy się prawie dekadę. Już w 2007 roku polska firma zarzuciła Veluxowi stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych, z powodu których Fakro miało ograniczone możliwości oferowania swoich produktów w znacznej części Europy Zachodniej.

Jednym zarzutów wobec Veluxu jest stosowanie tzw. drapieżnych cen. Chodzi o to, że duński koncern ma sprzedawać swoje produkty poniżej kosztów ich produkcji, żeby uniemożliwić polskiemu konkurentowi wejście na dany rynek. Velux zapewnia, że zarzuty są bezpodstawne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane