• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Planujesz fajerwerki w sylwestrową noc? To musisz wiedzieć

Jak używać fajerwerków? Poradnik Odtwórz: Jak używać fajerwerków? Poradnik
Foto: pixabay ((Public Domain) | Video: tvn24bis Foto: Fajerwerki mogą być niebezpieczne | Video: Jak używać fajerwerków? Poradnik

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie służą rozrywce i są powszechnie dostępne. Zawierają jednak materiały wybuchowe. Jak kupować i używać fajerwerków? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował poradnik.

Co roku w Sylwestra na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset wypadków wynikających z niewłaściwego użytkowania fajerwerków. Efektem są poparzenia, zranienia, pożary, a nawet wypadki śmiertelne. Jak pokazują statystyki ofiarami są głównie mężczyźni w wieku 19-50 lat. Chcesz bawić się bezpiecznie? Przeczytaj sylwestrowe porady UOKiK.

Przed zakupem

Przede wszystkim należy pamiętać, że fajerwerki są  materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Warto przestrzegać najważniejszych zasad korzystania z fajerwerków. Jakich?

UOKiK podkreśla, że kiedy kupujemy fajerwerki należy sprawdzić, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych. Chodzi m.in. o pęknięcia, przerwania, wgniecenia, czy wybrzuszenia oraz czy z opakowania nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna. Trzeba również sprawdzić, czy elementy składowe obudowy są ze sobą dobrze połączone i nie przesuwają się. Lont powinien być zabezpieczony pomarańczową osłoną.

Na opakowaniu powinna zaś znaleźć się nazwa producenta wraz z danymi adresowymi. Jeśli produkt ich nie ma to, powinniśmy nabrać podejrzeń, czy aby na pewno ma odpowiednią jakość i jest bezpieczny. Przed zakupem należy też zapoznać się z instrukcją obsługi. Ta powinna być napisana w języku polskim. Musi też zawierać co najmniej jedna informację o sposobie odpalenia, a także niezbędne ostrzeżenia - podkreśla Urząd.

Przed odpaleniem

Kiedy już nabyliśmy fajerwerki, to musimy sprawić, aby ich używanie było bezpiecznie nie tylko dla nas, ale i otoczenia. Dlatego należy upewnić się, że strzelanie w wybranym przez nas miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne akty, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.

Jak wybrać miejsce? Należy upewnić się, czy odpaloną petardą nie zrobimy krzywdy np. przechodniom, a także czy na drodze naszego ładunku nie znajdują się przeszkody, czyli chociażby drzewa i linie energetyczne.

Bezwzględnie trzeba zapoznać się z instrukcją i zaleceniami producenta, które powinny znaleźć się na opakowaniu. To z nich dowiemy się jak poprawie używać fajerwerków, aby nie zrobić sobie ani nikomu w naszym otoczeniu krzywdy.

UOKiK, podkreśla, że w czasie odpalania fajerwerków trzeba zachować bezpieczną odległość. Jaką? To często indywidualna kwestia, ale opisana w instrukcji obsługi, która powinna być na opakowaniu. Należy też pamiętać, aby nigdy nie pochylać się nad ładunkiem, bo w ten sposób możemy łatwo doprowadzić do tragedii.

Jeśli to nie my odpalamy fajerwerki, a widzimy, że robią to osoby np. niepełnoletnie, których działanie może zagrażać otoczeniu, należy interweniować - podkreśla UOKiK. Użytkowanie materiałów wybuchowych w niewłaściwy sposób jest niebezpieczne i lepiej taki przypadek zgłosić na policji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane