• rozwiń

Nowe dane o bezrobociu. Polska wśród unijnych prymusów

Ile zarabiają Polacy? Średnia pensja to 4277 zł Odtwórz: Ile zarabiają Polacy? Średnia pensja to 4277 zł
Ile zarabiają Polacy? Średnia pensja to 4277 zł "Źródło: tvn24bis"

4,8 proc. - tyle wyniosła w czerwcu stopa bezrobocia w Polsce - podał Eurostat. Nasz kraj znalazł się wśród państw z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Europejski Urząd Statystyczny podał, że bezrobocie w czerwcu po dostosowaniu sezonowym bezrobocie wyniosło w naszym kraju 4,8 proc. To szósty wynik w całej Unii Europejskiej i lepszy od unijnej średniej, gdzie bez pracy było 7,7 proc. osób.

Dobry wynik

Eurostat podał również, że liczba bezrobotnych w Polsce w minionym miesiącu wyniosła 821 tys. Warto podkreślić, że w maju stopa bezrobocia wyniosła również 4,8 proc. a w czerwcu przed rokiem 6,3 proc.

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że najniższe bezrobocie odnotowano w Czechach (2,9 proc.), Niemczech (3,8 proc.) oraz na Malcie (4,1 proc.). Z kolei najwyższe bezrobocie było w Grecji (21,7 proc. - dane za kwiecień) oraz Hiszpanii (17,1 proc.).

Polskie dane

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Polsce po czerwcu wyniosło 7,1 proc. Według Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej na koniec 2017 roku ten wskaźnik może jeszcze spaść do poziomu 6,8 proc.

Różnice w bezrobociu podawanym przez GUS i Eurostat wynikają z różnych metodologii badań.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane