• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Przypominają Alpy ale sto lat temu. Będzie strategia dla "kraju narciarskiego"?

Przypominają Alpy ale sto lat temu. Będzie strategia dla "kraju narciarskiego"?
Foto: Shutterstock Foto: Kwieciński podkreślił, że Karpaty przypominają obszar Alp - ale sto lat temu

Karpaty widzimy jak wielki niewykorzystany potencjał. Przypominają Alpy, ale sto lat temu - mówił w ramach dyskusji panelowej „Europa Karpat” Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. Richard Horcsik, przewodniczący komisji ds. UE Zgromadzenia Narodowego Węgier zaapelował, aby z tego regionu stworzyć „kraj narciarski", żeby turyści nie jeździli na narty do Austrii.

O współpracy państw karpackich, budowie wspólnej infrastruktury i stworzeniu strategii dla tego makroregionu rozmawiali w niedziele w Przemyślu (Podkarpackie) eksperci w ramach dyskusji panelowej „Europa Karpat". Na konferencji była obecna także premier Beata Szydło.

Jednym z panelistów był wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, który powiedział, że rząd będzie działał na rzecz stworzenia unijnej strategii makroregionu karpackiego. - Karpaty widzimy jak wielki niewykorzystany potencjał - dodał.

Jak Alpy

Kwieciński podkreślił, że Karpaty przypominają obszar Alp - ale sto lat temu.

- Niestety teraz różnica jest kolosalna, dlatego musimy działać. Dlatego konieczna jest strategia makroregionu karpackiego. Niestety na poziomie unijnym nie mamy wielu przychylnych głosów, ale dopóki nie stworzymy takiej strategii, to Karpaty będą dalej dzielić - powiedział.

Wiceminister rozwoju zaznaczył, że rząd prowadzi nieformalne rozmowy w tej sprawie i przygotowuje założenia dla tej strategii.

Kwieciński dodał, że mimo braku strategii kraje karpackie podejmują wiele wspólnych inicjatyw. Wymienił wśród nich m.in. budowę szlaku Via Carpatia czy plany połączenia wodnego Odry z Dunajem.

- Planujemy powołać Instytut Karpacki, gdzie będą współpracować naukowcy z naszych krajów. Tych przedsięwzięć jest coraz więcej, ale chcę podkreślić, że myślimy o rozwoju odpowiedzialnym, żeby Karpaty zachować dla przyszłych pokoleń - mówił Kwieciński.

Potrzebna infrastruktura

Natomiast przewodniczący komisji ds. UE Zgromadzenia Narodowego Węgier Richard Horcsik mówił, że potrzeba jest przede wszystkim budowa infrastruktury, także we wschodnich częściach państw karpackich.

Zastrzegł przy tym, że infrastruktura nie oznacza "trującego przemysłu", który w tej części regionu jest zbędny.

Zdaniem Horcsika, nawet kiedy tak duże struktury, jak UE "trzęsą się", współpraca transgraniczna może kwitnąć. W swoim wystąpieniu apelował również, żeby kraje karpackie stworzyły w tym regionie wspólny "kraj narciarski", żeby turyści nie jeździli na narty do Austrii, tylko do tej części Europy.

Z kolei były ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malskyj zaznaczył, że konieczne jest zorganizowanie dużego forum karpackiego, które poświęcone będzie m.in. lokalnym problemom gospodarczym.

- Projekt Europa Karpat jest ważny da Ukrainy politycznie, gospodarczo, infrastrukturalnie i turystycznie. Ważny jest ten projekt także z punktu widzenia ochrony naszego terytorium - dodał b. ambasador Ukrainy i podkreślił, że przyszłością Karpat jest młodzież.

Europa Karpat

Cykl konferencji "Europa Karpat" został zapoczątkowany w 2010 r. Dotychczas odbyły się m.in. sesje w Krynicy, Krasiczynie i na Ukrainie. Celem tej inicjatywy jest pogłębianie transgranicznej współpracy regionalnej, monitorowanie postępów we wdrażaniu Konwencji Karpackiej oraz podejmowanie wspólnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju Karpat.

Wyjazd na narty za granicę samochodem. Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
abaranowska81
Kraje wysoko rozwinięte żałują dziś betonowania gór, betonowanie wybrzeża i wycinek lasów. Kraje średnio rozwinięte mogłyby uczyć się na tych błędach, ale wizja mamony, nawet na krótką metę oślepia tymczasowych decydentów nie mających spójnej wizji i pomysłów na rozwój Europy.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pogromca głupoty
Z tą wycinką lasów to przesadziłeś, nigdzie w europie w latach międzywojennych nie wycięto więcej lasów jak w II RP.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane