• rozwiń

Minister o euro w Polsce: spowolniłoby proces doganiania Unii

Morawiecki: dziś nie dyskutujemy o przystąpieniu do strefy euro Odtwórz: Morawiecki: dziś nie dyskutujemy o przystąpieniu do strefy euro
Morawiecki: dziś nie dyskutujemy o przystąpieniu do strefy euro "Źródło: tvn24"

Przyjęcie teraz euro spowolniłoby proces konwergencji, czyli doganiania Unii Europejskiej - ocenił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że taka decyzja obecnie nie jest uzasadniona ekonomicznie.

Zdaniem Kwiecińskiego, posiadanie własnej waluty jest atutem, który może nam pomóc przebrnąć przez spowolnienie, które już zaczęło się w strefie euro.

- Rozwijamy się dwa razy szybciej niż wynosi średnia w Unii Europejskiej - powiedział. Przypomniał, że w trzecim kwartale wzrost Produktu Krajowego Brutto wyniósł 5,1 procent podczas gdy w Niemczech - 1,1 procent.

Zaznaczył, że choć nie ma jeszcze danych za czwarty kwartał, to wzrost polskiego PKB za ostatni kwartał jak i za rok 2018 powinien wynieść około 5 procent.

- Gdybyśmy takie tempo utrzymali, to by oznaczało, że proces konwergencji, czyli doganiania UE, następowałby szybciej i szybsza byłaby perspektywa wejścia do strefy euro - wskazał.

Euro w Polsce

Podkreślił, że obecnie przyjęcie wspólnej waluty proces konwergencji by spowolniło. Dodał, że głównym argumentem za tym, by nie śpieszyć się z przyjmowaniem euro to fakt, że w dalszym ciągu istnieje duża różnica w dochodach Polaków a mieszkańcami innych krajów UE.

Kwieciński zaznaczył, że euro mogłoby spowolnić niwelowanie różnic pomiędzy biedniejszymi i bogatszymi regionami Polski.

Zapytany czy przyjęcie euro, nie byłoby jednak politycznie dobrą decyzją dla Polski, powiedział: - Z politycznymi ruchami często tak bywa, że nie zawsze się sprawdzają. Ta decyzja musi być przede wszystkim racjonalna z punktu widzenia gospodarczego.

Strefa euro

Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej wstępując do wspólnoty zobowiązuje się do realizacji konkretnych ustaleń. Polska od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej i zarazem Unii Gospodarczej i Walutowej (UGiW), objętym derogacją.

Oznacza to, że obowiązek wprowadzenia euro został bezterminowo uchylony do momentu spełnienia wszystkich warunków formalnych. Wyjątek stanowią Dania i Wielka Brytania, które w traktacie akcesyjnym wynegocjowały klauzulę opt-out na podstawie, której pozostają przy swojej walucie.

Pytanie nie brzmi więc: "czy Polska wejdzie do strefy euro", ale "kiedy Polska wejdzie do strefy euro".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Soosie
Premier ma racje, kiedy do unii wejda biedniejsze kraje i ich obywatele beda pracowac w bogatych krajach bedzie dalej do rownowagi krajow unijnych.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
zeropięcsetstodziewięćset
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Sebek 1
Jesteśmy zbyt biednym narodem żeby przyjąć walutę euro...może za jakieś 20-30lat. Tylko jest pytanie czy zachód poczeka za nami z wynagrodzeniami...?.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane