• rozwiń

Estoński CIT i podatek cyfrowy. Zapowiedzi premiera Morawieckiego

Morawiecki o estońskim CIT Odtwórz: Morawiecki o estońskim CIT
Morawiecki o estońskim CIT "Źródło: tvn24"

Zamierzamy wdrożyć tak zwany estoński CIT prawdopodobnie w drugiej połowie 2020 roku lub od 2021 roku - zapowiedział we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Trzeba to dobrze dopracować - dodał.

Premier odpowiadając na pytanie posłów o zapowiedziany w expose tzw. estoński CIT wyjaśnił, że jest to "przesunięcie poboru podatku na moment wyciągnięcia zysków przez właścicieli, czyli z punktu widzenia dłuższego okresu być może nie będzie tu w ogóle ubytku w dochodach".

- W pierwszym okresie szacunki są od 2,5–3,5 mld zł (ubytku w CIT - red.), ale zamierzamy to wdrożyć prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku lub od 2021 roku, trzeba to dobrze dopracować - powiedział szef rządu.

Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej firma doradcza Grant Thornton, według koncepcji estońskiej CIT odprowadzany jest nie od wypracowanego przez firmę zysku w danym roku, ale dopiero w momencie wypłaty tego zysku z firmy w formie dywidendy.

"Czyli dopóki pieniądze pozostają w firmie (zyski są reinwestowane w kolejne przedsięwzięcia rozwojowe), podatek nie jest wymagany. Właściciel firmy musi go zapłacić dopiero wtedy, kiedy chce wykorzystać wypracowany w firmie majątek do innych celów, np. na konsumpcję lub na sfinansowanie zupełnie nowych przedsięwzięć biznesowych" - podkreślono.

"Czekamy na propozycję"

Premier we wtorek późnym wieczorem mówił także o podatku od platform cyfrowych. Poinformował, że ten pomysł jest obecnie dyskutowany na posiedzeniu Rady Europejskiej.- To jest podatek, który od kilku miesięcy jest dyskutowany, przeze mnie również podnoszony, na Radzie Europejskiej. Mamy informacje od Komisji Europejskiej, że w najbliższych miesiącach zamierza zaproponować jeden podatek cyfrowy dla całej Unii Europejskiej. Czekamy na tę propozycję i bardzo chętnie ją wdrożymy - powiedział.

Zadeklarował, że jeżeli podatek nie będzie wdrożony na poziomie UE, propozycja zostanie zainicjowana przez rząd.

Drzwi do nowoczesności

Morawiecki zapewnił też, że Polska będzie jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla inwestorów zagranicznych, zapowiedział też wsparcie międzynarodowej ekspansji polskich firm. - Jak w pierwszej kadencji, będziemy na warunkach rynkowych repolonizować, bo im więcej polskich firm, tym więcej wolności i dobrobytu, tym więcej normalności - dodał premier.

- Czwarta rewolucja przemysłowa, big data, sztuczna inteligencja, uczące się maszyny, drukarki 3D, cyberbezpieczeństwo, chmury danych - albo będziemy takiej rewolucji aktywnymi uczestnikami, albo zostaniemy zepchnięci na pobocze historii. Jesteśmy ambitnym narodem i chcemy wejść w główny nurt przemian gospodarczych świata - mówił Morawiecki.

- Wreszcie, po setkach lat, oto najważniejsze zadanie przed nami: otwórzmy Polsce drzwi do nowoczesności, do przyszłości - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
AntyKonus
Jak to przeciez obiecał wice preydentowi USA że nie będzie podatku od firm technologicznych :) . Że Polaków oszukuje na każdym kroku to sie zdązylismy przyzwyczaić ale żeby jedynego sojusznika USA nawet tego sie po nim nie spodziewałem
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
nero21
Estoński CIT...nie wierzą w Nato,
Estonia nie ufa NATO-wskim gwarancjom bezpieczeństwa. Wraz z innymi państwami bałtyckimi kraj przygotowuje plan B na wypadek ataku Federacji Rosyjskiej i braku pomocy ze strony Sojuszu. Szef MSW Estonii Mart Helme wyjaśnia, że na pomoc Unii Europejskiej jego kraj nie liczy w ogóle.
  • 1
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kpp30
nowoczesność w gadce. Gdzie jest fabryka samochodów elektrycznych?
  • 5
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane