• rozwiń

Temat: Energetyka

Przegląd prasy. Zabraknie prądu, jeśli nic nie zmienimy

Przegląd prasy. Zabraknie prądu, jeśli nic nie zmienimy
Foto: Shutterstock Foto: Raport przewiduje, że od 2030 r. węgiel, na którym opiera się polska energetyka, będzie najdroższym źródłem energii.

Jeśli Polska utrzyma obecny kurs w polityce energetycznej, to produkcja energii elektrycznej nie nadąży za popytem. Niedobory wzrosną do 2 tys. godzin rocznie, a skoki cenowe wykończą przemysł — twierdzą niemieccy eksperci. Ich opinie omawia "Puls Biznesu".

Autorzy raportu „Integracja europejskiego rynku energii. Polska i rozwój w regionie Morza Bałtyckiego”, który powstał na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), przy współpracy Fundacji im. Heinricha Boella, wskazują, że poważne niedobory dadzą o sobie znać już w 2021 r. Stanowi to zagrożenie dla przemysłu.

Gorący okres

"Publikacja raportu przypada na gorący dla europejskiej energetyki okres. Za kilka dni Komisja Europejska ogłosi wyczekiwany przez branżę zimowy pakiet energetyczny, czyli pomysły na nową architekturę rynku energii elektrycznej UE" – czytamy w artykule. Podobna dyskusja toczy się w Polsce, która – jak zaznacza "Puls Biznesu" – "ma szczupłe nadwyżki mocy w systemie, a nieco ponad rok temu upały zmusiły operatora do ograniczenia dostaw dużym odbiorcom prądu".

Z raportu przygotowanego dla PSEW wynika, że "wzrost zapotrzebowania na energię wzrośnie w Polsce o połowę do 2040 r. z obecnych ok 160 TWh rocznie do 240 TWh". Forum Energii, które było konsultantem w pracach nad raportem, zakłada w Polsce wzrost rzędu 1,6-2 proc. rocznie.

Raport przewiduje też wzrost cen uprawnień do emisji CO2 z dzisiejszych 6 euro za tonę do 8 euro w 2020 r. i 75 euro w 2030 r.

Energia z węgla

"Nie wszyscy są tego tak pewni" – zauważa "Puls Biznesu" i przypomina, że prognoza ta została oparta na danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) "po zeszłorocznym ambitnym szczycie klimatycznym w Paryżu, ale przed wyborem Donalda Trumpa, sceptyka w obszarze klimatu, na prezydenta USA".

Raport przewiduje, że od 2030 r. węgiel, na którym opiera się polska energetyka, będzie najdroższym źródłem energii. Kosztowne będzie też utrzymanie przy życiu starych bloków węglowych.

Zdaniem autorów raportu Polska może uniknąć problemów z niedoborami, jeśli zdecyduje się na rozwój zielonych źródeł energii oraz np. import z Niemiec i innych krajów regionu Morza Bałtyckiego, które według prognoz będą miały tańszą energię.

Energia z księżyca? Już nie science-fiction. Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kkoren
spoko, wyprodukujemy takie samochody elektryczne, ze beda produkowaly prad i wpuszczaly go do sieci, a kazdy obywatel dostanie jeszcze 500 zl netto w nagrode...
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Efendi123
W Polsce nie ma i nie było żadnej koncepcji rozwoju energetyki... Pomysł elektrowni jądrowej tylko na papierze, elektrownie węglowe jeszcze z epoki dinozaurów. Morawiecki z kolei buja w obłokach, chce jeździc samochodami na prąd tylko skąd weźmie prąd jak się w gniazdku skończy :) Populizm goni populizm...
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Stefan_007
Abstrahując od wszelkich wymysłów Morawieckiego, do ładowania samochodów elektrycznych nie trzeba więcej energii ponad to, co zużywamy. Wystarczy np. ładować auta w nocy, zamiast zużywać energię na oświetlanie pustych o tej porze ulic.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane