• rozwiń

"Zestawienie nierozliczonych faktur". Spółka energetyczna ostrzega przed oszustami

Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi Odtwórz: Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi "Źródło: TVN24 BiS"

Grupa Energa poinformowała w środę o próbach podszywania się pod spółkę. "Oszuści wysyłają e-maile informujące o nierozliczonych płatnościach" - czytamy w komunikacie. Jak dodano, wiadomości zawierają niebezpieczny załącznik.

Grupa Energa podała w komunikacie, że wiadomości e-mail są wysyłane z adresu admin@zamira-company.com, o temacie "Zestawienie nierozliczonych dokumentow energa 2019".

Energa ostrzega

Do wiadomości jest dołączony plik Excel o nazwie "Zestawienie nierozliczonych platnosci.xls". Nie należy go otwierać. Grupa Energa poinformowała, że "po otwarciu i zaakceptowaniu uruchomienia makr pobiera na urządzenie szkodliwy plik".

"Ostrzegamy, że plik może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia (w tym zaszyfrowania danych), na którym zostanie otwarty, lub kradzieży wrażliwych danych użytkownika, np. danych logowania do konta bankowego" - wskazano.

Do komunikatu dołączono także przykładową treść wiadomości.

Spółka radzi również, by nie otwierać łączy do stron internetowych, które wywołują jakiekolwiek wątpliwości. "Rekomendujemy również weryfikację nagłówków wiadomości oraz ich nadawców" - dodano w komunikacie.

Kolejne ostrzeżenie

To kolejne ostrzeżenie w ostatnich tygodniach.

Na początku stycznia przedstawiciele Enei ostrzegali przed oszustami podszywającymi się pod spółkę energetyczną. "Prosimy nie odpowiadać na fałszywe wiadomości z informacją o zaległych płatnościach" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Z kolei pod koniec ubiegłego roku firma PGE Obrót ostrzegała przed oszustami, którzy podszywali się pod spółkę i wysyłali fałszywe wiadomości SMS, informujące o rzekomych należnościach oraz wskazujące link do strony, na której można dokonać wpłaty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane