• rozwiń

Repolonizacja w energetyce. Francuzi negocjują sprzedaż wszystkich spółek

Repolonizacja w energetyce. Francuzi negocjują sprzedaż wszystkich spółek
Foto: Jorge Láscar CC BY Wikipedia Foto: EDF Polska posiada elektrociepłownię Kraków

Spółki Energa, Enea, PGE i PGNiG Termika podpisały porozumienie z EDF dotyczące prowadzenia negocjacji w sprawie kupna aktywów EDF w Polsce. Chodzi o elektrownię, elektrociepłownie i sieci ciepłownicze w dużych polskich miastach, m.in. Krakowie, Toruniu czy Wrocławiu.

Zgodne z porozumieniem (memorandum of understanding) transakcja obejmowałaby nabycie wszystkich akcji EDF w EDF Polska, która posiada w szczególności cztery elektrociepłownie: Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń. Jest też  właścicielem sieci dystrybucji ciepła w Toruniu i Elektrowni Rybnik. Porozumienie dotyczy też nabycia wszystkich akcji EDF w ZEC Kogeneracja, która jest właścicielem czterech elektrociepłowni: Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.

Aktywa EDF

"Partnerzy biznesowi uzgodnili, że złożenie ewentualnej oferty wiążącej nastąpi po zakończeniu badania due diligence, które będzie podstawą do podjęcia dalszych decyzji dotyczących transakcji" - napisano w raporcie.

Pod koniec października grupa EDF poinformowała o wybraniu IFM Investors do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych w Polsce. Równolegle EDF rozpoczął negocjacje na wyłączność z firmą EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik.Do sfinalizowania obu procesów sprzedaży potrzebne były decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego na podział polskiej spółki EDF. EDF Polska zostało bowiem wpisane wcześniej w tym roku na listę spółek strategicznych. Tymczasem rząd nie zgodził się na podział EDF Polska. W efekcie 18 stycznia rozwiązano umowę na wyłączność negocjacji między EDF a IFM Investors w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych grupy EDF.

Polska oferta

Wstępną, niewiążącą ofertę na zakup aktywów EDF w Polsce złożyły również w połowie września wspólnie wspólnie PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika. W grudniu zeszłego roku minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że Ministerstwo Energii myśli o poszerzeniu konsorcjum do oferty na zakup aktywów EDF.

 

Smog wisi nad Krakowem:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane