• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Powstanie największy w Polsce magazyn energii

Głos zabrał Krzysztof Tchórzewski - minister energii Odtwórz: Głos zabrał Krzysztof Tchórzewski - minister energii
Głos zabrał Krzysztof Tchórzewski - minister energii "Źródło: tvn24"

Grupa Energa planuje budowę największego w Polsce magazynu energii. Ma on powstać do 2019 roku, a ulokowany zostanie przy farmie wiatrowej w Bystrej na Pomorzu. Zakładana pojemność magazynu to około 27 MWh.

Grupa Energa planuje budowę największego w Polsce magazynu energii. Ma on powstać do 2019 r., a ulokowany zostanie przy należącej do grupy firmy farmie wiatrowej w Bystrej (Pomorskie). Zakładana pojemność magazynu to około 27 MWh.

Magazyn energii

O planowanej inwestycji poinformował w czwartek rzecznik prasowy Grupy Energa Adam Kasprzyk. Jak wyjaśnił, plan zakłada budowę hybrydowego, bateryjnego magazynu energii elektrycznej. Złożą się na niego dwa zespoły baterii - litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych. Moc magazynu - przy pojemności około 27 MWh, wynieść ma około 6 MW.

Za przeprowadzenie inwestycji odpowiedzialna będzie Energa Wytwarzanie sprawująca także pieczę nad należącymi do Grupy farmami wiatrowymi, w tym farmą w okolicach miejscowości Bystra na Pomorzu. Spółka 6 czerwca podpisała z firmą SAG Elbud Gdańsk umowę na wykonanie koncepcji i projektu magazynu. Zgodnie z planami, magazyn miałby powstać do 2019 r.

Współpraca z Japonią

Magazyn ma być jednym z elementów prototypowego systemu poprawiającego bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych.

W myśl podpisanego w marcu br. porozumienia, poza Energą w przedsięwzięcie zaangażują się także Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA oraz japońscy partnerzy - spółki Hitachi, i Hitachi Chemical. Polsko-japońskie partnerstwo w tym projekcie, to efekt współpracy zainicjowanej w 2014 r. przez japońską organizację rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization) i Ministerstwo Gospodarki.

Strona japońska odpowiedzialna będzie w planowanym przedsięwzięciu za opracowanie systemu służącego zarządzaniu energią. Kasprzyk dodał, że system SPS (z ang. - Special Protection Scheme) w oparciu o dane pochodzące z sieci "opracuje w trybie on-line scenariusze sytuacji kryzysowych w celu szybkiego reagowania na pojawiające się zagrożenia".

"Efektem współpracy z doświadczonymi partnerami i globalnymi liderami w zakresie innowacji będzie inteligentny system zarządzania siecią, co pozwoli poprawić niezawodność dostaw energii. To przedsięwzięcie innowacyjne, ale przy tym bardzo istotne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju" – zaznaczył, cytowany w komunikacie, prezes Energa  Daniel Obajtek.

Dodał, że Energa posiada już jeden – ulokowany w okolicach Pucka na Pomorzu - magazyn energii o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Jesienią ubiegłego roku oddała go do użytku spółka Energa Operator. "Energia w nim zgromadzona wystarczy do zasilenia ok. tysiąca mieszkańców przez dwie godziny” – poinformował Kasprzyk.

Jak informuje na swojej stronie internetowej firma Energa Wytwarzanie, na farmę wiatrową w Bystrej składa się 12 turbin o łącznej mocy 24 MW.

Grupa Energa

Grupa Kapitałowa Energa jest jedną z czterech największych krajowych grup energetycznych. Zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Jest jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Zasila w energię elektryczną ponad 2,9 mln klientów indywidualnych i biznesowych. Sieć dystrybucyjna Energi obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kwadratowych, co stanowi około 24 proc. powierzchni kraju. Zatrudnia ok. 8,5 tys. osób.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane