• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Preparat na biegunkę wycofany z obrotu. "Nie ma zagrożenia dla zdrowia"

Apteki tylko dla aptekarzy Odtwórz: Apteki tylko dla aptekarzy
Apteki tylko dla aptekarzy "Źródło: tvn24"

Preparat na biegunkę o nazwie Endiex produkowany przez firmę farmaceutyczną Zentiva został wycofany z obrotu - taką decyzję podjął Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju preparatu o nazwie Endiex produkowanego przez firmę Zentiva o numerze serii 2070517, które oznaczono datą ważności 30.04.2019.

Decyzję podjęto prewencyjnie na wniosek producenta, który podejrzewał, że preparat "nie spełnia wymagań pod względem obecności cząstek metalu".

- Nie ma zagrożenia dla zdrowia pacjenta - zapewniła Monika Chmielewska-Żehaluk z biura prasowego koncernu farmaceutycznego Sanofi, do którego należy Zentiva.

Jak wyjaśniła, w kapsułkach wycofanej serii produktu Endiex nie potwierdzono obecności cząstek metalu. Pojawiły się jednak takie podejrzenie, dlatego trzeba było wycofać preparat.

- Wycofanie prewencyjne jest procedurą, którą podejmujemy w momencie pojawienia się podejrzenia braku spełnienia wymagań jakościowych produktu.  Jest to standardowe postępowanie naszej firmy - dodała Chmielewska-Żehaluk.

Lek na biegunkę

Endiex jest polecany w ostrej biegunce, która nie daje objawów świadczących o zakażeniu ogólnym.

W jej składzie substancją czynną leku jest nifuroksazyd, który działa miejscowo w jelicie i nie jest wchłaniany bezpośrednio z przewodu pokarmowego. Substancja ta wykazuje działanie przeciwko mikroorganizmom patogennym, które są powodem problemów jelitowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane