• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Superszybki internet "niedługo" w Polsce. Minister: pilotaż rozpocznie się w Łodzi

Emilewicz o zadaniach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Odtwórz: Emilewicz o zadaniach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii
Emilewicz o zadaniach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii "Źródło: tvn24"

Polski rząd chce aktywnie włączać się w rozwój infrastruktury 5G. Pilotaż niedługo rozpocznie się w Łodzi - poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w poniedziałek podczas X Forum Gospodarczego TIME.

- Polski rząd nie tylko intensywnie rozbudowuje sieć szerokopasmowego internetu, ale chce aktywnie włączać się w rozwój infrastruktury 5G, której pilotaż niedługo rozpocznie się w Łodzi, oraz dołączyć do przemysłowych inicjatyw, które dziś obejmują Niemcy, Francję i Włochy - powiedziała minister.

5G to następna generacja mobilnych technologii telekomunikacyjnych, która umożliwi znaczne przyspieszenie transferu danych, co najmniej do 10 Gb/s i więcej, a także skróci opóźnienia w ich przekazywaniu.

Rozwój gospodarki cyfrowej

Emilewicz przypomniała, że rok temu na targach Hannover Messe rozpoczął się dialog między organizacjami polskiego i niemieckiego przemysłu na temat architektury standaryzacyjnej europejskiej gospodarki cyfrowej.

- Prace zapoczątkowane przez niemiecką Inicjatywę Przemysłu 4.0, które zaowocowały między innymi referencyjnym modelem architektury dla przemysłu 4.0 (RAMI 4.0), muszą mieć swoją kontynuację w wymiarze ogólnoeuropejskim - powiedziała minister.

Jej zdaniem gospodarka cyfrowa, jak każda inna, potrzebuje swojej infrastruktury, bez której najciekawsze nawet innowacje nie mają szansy na rozpowszechnienie.

- W przypadku gospodarki cyfrowej tę infrastrukturę tworzy sieć telekomunikacyjna oraz standardy interoperacyjności (zgodności - red.) urządzeń oraz wymiany danych. Wraz z dojrzewaniem czwartej rewolucji przemysłowej, rośnie rola państwa. Prawo regulujące wiele dziedzin działalności gospodarczej będzie musiało ulec daleko idącej modernizacji - wskazała Emilewicz.

Dodała, że polski rząd, tworząc Sieć Badawczą Łukasiewicz, Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, a także czerpiąc z doświadczeń Instytutu Łączności, chce wesprzeć tworzenie "kręgosłupa" europejskiej gospodarki cyfrowej.

X Forum gospodarcze TIME to spotkanie europejskiego przemysłu cyfrowego organizowane przez organizacje przedsiębiorstw zrzeszonych w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji i oraz niemieckim stowarzyszeniu producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego ZVEI.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane