• rozwiń

Rusza budowa wielkiej elektrowni w Polsce. Kontrowersji nie brakuje

Elektrownia Ostrołęka C - wizualizacja Odtwórz: Elektrownia Ostrołęka C - wizualizacja
Elektrownia Ostrołęka C - wizualizacja "Źródło: ENERGA SA"

Spółka Elektrownia Ostrołęka wydała polecenie rozpoczęcia prac (NTP) dla budowy bloku energetycznego Ostrołęka C - poinformowały Energa i Enea w komunikatach.

Polecenie rozpoczęcia prac (Notice to Proceed) otrzymało konsorcjum GE Power (lider) oraz Alstom Power Systems, które w lipcu zostało wybrane na generalnego wykonawcę tej inwestycji, w trybie "pod klucz".

Miliardy na elektrownię

Wcześniej uchwałę o wyrażeniu zgody na wydanie NTP uchwaliło nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki celowej Elektrownia Ostrołęka. Wspólnikami Elektrowni Ostrołęka są Energa i Enea, którzy mają po 50 proc. udziałów.

W połowie października na placu budowy elektrowni rozpoczęły się prace przygotowawcze. Łączna wartość kontraktu wynosi 6,023 mld zł brutto. Zgodnie z harmonogramem przekazanie bloku nastąpi w ciągu 56 miesięcy od momentu wydania polecenia rozpoczęcia prac. Przewiduje się, że pierwsza synchronizacja nowego bloku nastąpi w 2023 roku.

"Nową elektrownię o mocy 1000 MW zaprojektowano pod kątem maksymalnej elastyczności pracy bloku, w tym krótkiego czasu uruchamiania i dynamicznej zmiany obciążenia, co umożliwi współpracę z odnawialnymi źródłami energii. Elektrownia będzie też ważna dla przyszłej współpracy synchronicznej państw bałtyckich z Europą kontynentalną" - czytamy w komunikacie Energi.

"Stabilizacja i bezpieczeństwo"

Mirosław Kowalik, prezes Enei, ocenia, że głównym zadaniem nowego bloku energetycznego w Ostrołęce jest stabilizacja i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Docelowo zabezpieczy dostępną moc w systemie dla rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną spowodowanego szybkim rozwojem gospodarczym Polski. Zastosowane technologie pozwolą spełnić wszystkie obowiązujące normy ochrony środowiska, zapewniając jednocześnie elastyczną pracę bloku. Dzięki temu Ostrołęka C przyczyni się do rozwoju źródeł odnawialnych (OZE) oraz transformacji miksu energetycznego - stwierdził Kowalik.

- Realizacja projektu budowy nowej elektrowni w Ostrołęce wchodzi w kolejny etap. Prace przygotowawcze przebiegały zgodnie z założeniami. Konsekwentnie realizujemy naszą strategię wzmocnienia pozycji na rynku wytwórców energii elektrycznej - dodała Alicja Klimiuk, p.o. prezesa Energi.

Kontrowersje

Budowa nowej elektrowni w czasach, gdy wiele państw emisję gazów ze spalania węgla ogranicza, budzi dużo wątpliwości.

- Przy tak zaostrzającej się polityce klimatycznej i Unii Europejskiej, i innych światowych dużych graczy, po prostu na nowe elektrownie węglowe nie ma miejsca - powiedział w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" Marcin Stoczkiewicz, prezes zarządu fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

- Jesteśmy w takim momencie historii, że bardzo dobrze wiadomo, że nigdzie na świecie nie może powstać ani jedna elektrownia węglowa - oceniał także Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

W jednej z dyskusji towarzyszących Szczytowi Klimatycznemu COP24 w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał, że projektowana elektrownia jest związana z zobowiązaniami energetycznej synchronizacji Litwy, Łotwy i Estonii z Unią Europejską.

- Są pewne cele, które niekonieczne z punktu widzenia naszego interesu, i ekologicznego i interesu gospodarczego, byłyby dla nas najważniejsze, tylko niekoniecznie na tym zyskujemy; ale to jest pewna solidarność europejska. Bez nas, bez Finlandii, bez Szwecji, kraje bałtyckie nie mogłyby się zsynchronizować z Unią Europejską, więc pewne takie działania też musimy podejmować – tłumaczył szef ME.

Tymczasem według Koalicji "Stop Ostrołęce C" nie ma żadnych dokumentów międzynarodowych potwierdzających tezę o konieczności budowy bloku dla synchronizacji energetycznej UE i państw bałtyckich.- Według naszej wiedzy dokument twierdzący, że Ostrołęka C jest konieczna dla synchronizacji z krajami bałtyckimi, po prostu nie istnieje. Gdy zawiodły inne argumenty, minister Tchórzewski sięga po nowe, irracjonalne uzasadnienie jej budowy – skomentowała Diana Maciąga, koordynatorka ds. klimatu ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Ekolodzy apelują, by Polska zrezygnowała ze stosowania węgla między 2025 a 2030 rokiem. Jak wyliczyli, Ostrołęka C może emitować do 2063 r. 6 mln ton CO2 rocznie. Według koalicji organizacji przeciwnych budowie nowego bloku w Ostrołęce "Ostrołęka C jest trwale i głęboko nieopłacalna – przyniesie co najmniej 2,34 mld zł straty. Będzie produkować prąd drożej niż odnawialne źródła energii i grozi wzrostem cen energii dla odbiorców", nie spełni też - uważają ekolodzy - unijnych standardów emisyjnych wynikających z najlepszych dostępnych technik, które mają obowiązywać od 2021 r.

Nowe porozumienie

W związku z uzyskaniem przez Elektrownię Ostrołęka korzystnego wyniku w aukcji rynku mocy oraz wsparcia finansowego w wyniku zawarcia warunkowej umowy mocowej na okres 15 lat, oraz w związku z gotowością do przejścia do kolejnego etapu harmonogramu inwestycji elektrowni Ostrołęka C, tj. etapu budowy, w dniu 28 grudnia 2018 roku Energa, Enea oraz Elektrownia Ostrołęka rozwiązały umowę inwestycyjną z 8 grudnia 2016 r.

Jednocześnie spółki te podpisały nowe porozumienie dotyczące realizacji projektu budowy bloku energetycznego Ostrołęka C.

Energa i Enea deklarują zaangażowanie finansowe dla realizacji etapu budowy w wysokości: Enea 1 mld zł, a Energa nie mniej niż 1 mld zł. Inni inwestorzy wezmą udział w finansowaniu w pozostałym zakresie koniecznym do pokrycia nakładów finansowych projektu według modelu finansowego, który zostanie ostatecznie uzgodniony przez strony i uwzględni również środki zaangażowane przez strony w projekt przed dniem zawarcia porozumienia oraz środki kredytodawców oraz innych inwestorów.

Harmonogram oraz warunki zaangażowania finansowego poszczególnych podmiotów w projekt zostaną uzgodnione do 28 stycznia 2019 roku.

W listopadzie minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił, że udział banków w finansowaniu nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka wyniesie 30-35 proc. Resztę stanowić będzie wkład własny Energi, Enei i TFI Energia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (17)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
rogol1
Zlikwidowac czesc uzbrojenia ktore truja swiat.
Taki jeden Amerykanski czolg spala na 100 kilometrow spala tyle paliwa co 100 samochodow,Samolot transportowy tyleco 1000 samochodow.Kazdy wystral z karabinu to tez zanieczyszczenie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pirat2
A to ta sama elektrownia, której budowę nadzorował Graś, i pobierał za to ciężkie pieniądze.?
 • 1
 • 7
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dgen
ani wiatraki ani elektrownie wodne i słoneczne nie zaspokoją naszego zapotrzebowania na energię - nawet w 30%. Tylko węgiel i atom.
 • 1
 • 9
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Lysander
 • 3
 • 8
 • zgłoś naruszenie
zamknij
emex74
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
vagabond
A kto to są ci tzw. ekolodzy, chyba dobrze opłaceni agenci od duszenia polskiej gospodarki! Niech porównają koszty budowy siłowni i produkcji energii z wiatraczków i z węgla!
 • 3
 • 9
 • zgłoś naruszenie
zamknij
paptom1
powinien wejsc przepis ze w kazdym nowowybudowanym domu powinien byc na dachu panel fotowoltaiczny lub panel do cwu.i zakaz produkcji piecow na pseudo ekogroszek
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane