• rozwiń

Temat: Energetyka

Prawdopodobnie ostatnia taka elektrownia w Polsce. Jest decyzja

Elektrownia Ostrołęka C - wizualizacja Odtwórz: Elektrownia Ostrołęka C - wizualizacja
Elektrownia Ostrołęka C - wizualizacja "Źródło: ENERGA SA"

Budowa Elektrowni Ostrołęka C coraz bliżej. Zgodę na rozpoczęcie prac wydała rada nadzorcza Energi - podano w środowym komunikacie.

Wedle zapowiedzi będzie to ostatnia tego typu elektrownia w Polsce. - Ma to być największa inwestycja we wschodniej Polsce - zapowiadał Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

W Ostrołęce od lat działają już dwa bloki elektrowni węglowej: A i B. Blok A powstał w latach 50-tych, 20 lat później pod hasłem "600 MW na 600-lecie Ostrołęki" wybudowano blok B.

Elektrownia Ostrołęka C

Inwestorem w projekcie Ostrołęka C jest Elektrownia Ostrołęka. Po połowie udziałów w spółce mają Enea i Energa. W połowie października na placu budowy elektrowni rozpoczęły się prace przygotowawcze.

W połowie lipca Elektrownia Ostrołęka podpisała umowę z generalnym wykonawcą inwestycji, konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems. Wartość inwestycji wynosi około 6 miliardów złotych brutto.

Zgodnie z harmonogramem przekazanie bloku nastąpi w ciągu 56 miesięcy, czyli blisko 5 lat, od momentu wydania polecenia rozpoczęcia prac.

Kontrowersje

Inwestycja budzi kontrowersje. Jak mówił bowiem kilka miesięcy temu minister Tchórzewski "elektrownia będzie spalała na dobę między 9 a 11 tysięcy ton węgla". - A więc są to cztery składy 70-wagonowe, które trzeba będzie codziennie rozładować - wskazywał.

To nie podoba się ekologom. - Przy tak zaostrzającej się polityce klimatycznej i Unii Europejskiej, i innych światowych dużych graczy, po prostu na nowe elektrownie węglowe nie ma miejsca - mówił w listopadowym materiale "Czarno na białym" w TVN24 Marcin Stoczkiewicz, prezes zarządu fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

- Jesteśmy w takim momencie historii, że bardzo dobrze wiadomo, że nigdzie na świecie nie może powstać ani jedna elektrownia węglowa - wtórował Paweł Szypulski, Greenpeace Polska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane