• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Polska elektrownia jądrowa. Ma kosztować nawet 14 miliardów złotych

Zawiła droga ku elektrowni atomowej. Wyprzedzili nas Białorusini Odtwórz: Zawiła droga ku elektrowni atomowej. Wyprzedzili nas Białorusini
Zawiła droga ku elektrowni atomowej. Wyprzedzili nas Białorusini "Źródło: tvn24bis"

W Ministerstwie Energii opracowano kilka modeli finansowo-biznesowych dla budowy elektrowni jądrowej - poinformował w środę dyrektor departamentu energii jądrowej w ME Józef Sobolewski. Jak zaznaczył, szacunek kosztów budowy to 12-14 mld zł za 1000 MW.

Jak mówił Sobolewski na posiedzeniu poselskiego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej, w ministerstwie dokonano analizy różnych struktur właścicielskich. - Mamy kilka modeli, ale w tej chwili nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji - podkreślił, dodając, że obecnie to już raczej "kwestia decyzji, a nie ponownego opracowywania różnych wariantów finansowania". Sobolewski dodał, że na ten temat w kierownictwie ME trwa obecnie dyskusja.

Sobolewski dodał, że ME założyło, iż finansowanie na co najmniej pierwszy blok albo pierwszą elektrownię jądrową będzie "krajowe". - Chodzi nam o to, żeby tego projektu nie zdominowały rynki finansowe. Żeby nie był to projekt finansowy, tylko energetyczny - podkreślił. Zaznaczył, że jeszcze nie sprecyzowano, czy chodzić będzie o pierwszy blok, czy o całą pierwszą elektrownię. Zaznaczył, że o koszcie budowy będzie można mówić po otrzymaniu ofert w przetargu. Zastrzegł, że dziś szacunek kosztów budowy mówi o przedziale 12-14 mld zł za 1000 MW.

Podkreślił też, że przeprowadzone analizy wskazują, iż koszty wytwarzania energii w krajowej elektrowni jądrowej w czasie kiedy mogłaby powstać - będą niższe niż koszty wytwarzania w nowych blokach węglowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane