• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

To prawdziwa rewolucja. Wkrótce dowód osobisty wyświetlisz

To prawdziwa rewolucja. Wkrótce dowód osobisty wyświetlisz
Foto: Shutterstock Foto: Elektroniczna wersja dowodu osobistego wymusi na administracji publicznej różnych szczebli wytworzenie łatwych do obsłużenia usług administracyjnych.

Od 2017 roku Polacy będą mogli korzystać z dowodów osobistych zapisanych na smartfonach. Usługa będzie dostępna w ramach mobilnej wersji portalu obywatel.gov.pl, który docelowo zgromadzi wszystkie procedury e-administracji w Polsce.

- Mamy 19 mln smartfonów w Polsce, a przeciętny Polak korzysta ze swojego urządzenia mobilnego trzy godziny dziennie i wciąż ma to tendencję rosnącą. To pokazuje, że jesteśmy skłonni mieć wszystko przy sobie, poza tym chcemy mieć to w ruchu, bo sami jesteśmy mobilni. Musimy te warunki mobilności zapewnić również jeśli chodzi o korzystanie ze świata administracyjnego - powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Według niej projekt tworzenia wielopostaciowego dowodu osobistego, jako karty z chipem i aplikacji na urządzenia mobilne, wykorzystuje niezrealizowane w poprzedniej kadencji zobowiązanie dotyczące dowodu osobistego z wersją elektroniczną.

Proste przepisy

- Chcemy tworzyć od razu dowód wielopostaciowy, czyli wykorzystać to, że technologie umożliwiają nam umieszczenie naszej tożsamości na różnych nośnikach, tym nośnikiem może być zarówno specjalnie dedykowana karta z chipem wykonana z tworzywa, jak również telefon komórkowy - wyjaśniła szefowa resortu cyfryzacji.

Jak dodała, elektroniczna wersja dowodu osobistego wymusi na administracji publicznej różnych szczebli wytworzenie łatwych do obsłużenia usług administracyjnych, czyli też uproszczenia procedur, zmniejszenia ilości wymaganych dokumentów.

To wymaga czasu

- Bezpiecznie mówimy o 2017 roku - takie niestandardowe rozwiązania, bardzo zaawansowane, ambitne, idące w ślad za niewielką liczbą krajów europejskich które już to zrobiły, wymagają czasu - zapowiedziała Streżyńska.

Według niej nowy system e-administracji powstanie na bazie portalu obywatel.gov.pl, zintegrowanego z platformą ePUAP.

- Ta nazwa została już przez ludzi oswojona, zmienią się nieco jego funkcje, bo zintegruje wszystkie strony ministerstw, z drugiej strony będzie typowo usługowy, gdzie będą dobrze opisane usługi publiczne, niezależnie od organu administracji, który je realizuje - poinformowała minister.

- Obywatel będzie miał wersję mobilną, czyli to, o co właśnie nam chodzi - dodała.

 

Minister cyfryzacji: dowód osobisty bez wychodzenia z domu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
KuLla
Oznacza to w praktyce, że kilku łebskich hakerów będzie miało dostęp do szerokiej bazy osób wraz z ich PESELAMI i datami urodzeń, co niewątpliwie zwiększy ilość udzielanych fałszywych kredytów na te dane w bankach według metody "z potwierdzeniem przez kuriera" opisywanej nie tak dawno. Idiotyzm.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
muphet
a potem łapią panowie policjanci kolegę na drodze a ten do nich: panie, internetu nie mam, nie pokażę wam dowodu.
i tuż rodzi się powód instalacji hotspotów wifi w radiowozach. byle by wydać więcej naszych pieniążków na głupoty
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gundam00
Ta baba myśli, że ludzie to idioci?
Już dzieci potrafią hakować w internecie, dla nich to nie problem dostać się na taką stronę z bazą danych.
Sony miało gorzej bo posiadali numery i hasła kont klientów, a hakerzy to w łatwy dla nich sposobów przejęli.
W internecie nie jesteś incognito.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane