• rozwiń
  • WIG20 2227.95 -0.34%
  • WIG30 2526.02 -0.23%
  • WIG 58666.74 -0.26%
  • sWIG80 11578.36 +0.05%
  • mWIG40 3732.34 -0.70%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:47

Dostosuj

Żeby z pół etatu można było utrzymać rodzinę. Projekt ministerstwa

Jak oceniamy politykę rodzinną rządu? Odtwórz: Jak oceniamy politykę rodzinną rządu?
Jak oceniamy politykę rodzinną rządu? "Źródło: tvn24bis.pl"

- Elastycznie formy zatrudnienia, które pozwalają godzić pracę z życiem rodzinnym, wciąż są zbyt rzadko wykorzystywane w Polsce - oceniła szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

- W rodzinie tkwi potencjał, który jest źródłem rozwojem naszego kraju. Chcemy ten potencjał jak najlepiej wykorzystać. Rodzina jest sercem polityki społecznej - powiedziała Rafalska.Zwróciła uwagę, że sytuacja zawodowa rodziców wpływa na to, czy decydują się na większą liczbę dzieci. - To pierwsze dziecko rodzi się zwykle niezależnie od sytuacji materialnej rodziny, natomiast przy drugim już uważnie kalkulujemy i nie chcemy, żeby pogorszył się standard życia - mówiła szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej MRPiPS.

Elastyczny czas pracy

Jej zdaniem elastycznie formy zatrudnienia, które pozwalają godzić role zawodowe z rodzinnymi, wciąż są zbyt rzadko wykorzystywane w Polsce.

- Model zatrudnienia nie na pełen etat to byłoby coś, co świetnie pozwoliłoby nam godzić jedno z drugim. Żeby jeszcze z tego pół etatu można było utrzymać spokojnie rodzinę - zaznaczyła Rafalska.

Joanna Kotzian z HRK podkreśliła, że niektóre pomysły na godzenie ról zawodowych z rodzinnymi nie zawsze muszą wiązać się z dużymi kosztami dla pracodawców.

- Można postawić stojak na rowery, można wprowadzić elastyczny czas pracy i wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników - argumentowała.

Z kolei Justyna Kryczka z MRPiPS zwróciła uwagę, że w ostatnich latach na polskim rynku pracy doszło do zmian.

- Więcej kobiet jest aktywnych zawodowo, ale też spędzamy w pracy więcej czasu. Przeciętny Polak spędza w pracy 40 godz. i 40 min, czyli 3,5 godz. więcej niż przeciętny Europejczyk - mówiła.

Przytoczyła dane Eurostatu, z których wynika, że z trudnościami godzenia życia zawodowego i osobistego boryka się znaczna część osób zatrudnionych w polskich przedsiębiorstwach.

Zawodowe wypalenie

- Takie osoby są aż trzykrotnie bardziej narażone na zaburzenia depresyjne, ale też zmniejsza się ich potencjał. Taka osoba 12-krotnie częściej wypala się zawodowo - wyjaśniała.Kryczka przypomniała, że według danych GUS  około jedna dziesiąta osób zatrudnionych na pełen etat korzysta z elastycznego czasu pracy.

- Około pięć procent pracuje w domu, np. w postaci telepracy. jedna trzecia z nas ma możliwość decydowania o tym, o której zaczyna i kończy pracę. Co ciekawe, więcej mężczyzn niż kobiet korzysta z tego rozwiązania - zauważyła.

Zdaniem specjalistki z MRPiPS pracodawcy często nie posiadają wiedzy, jak godzić życie rodzinne z zawodowym swoich pracowników. - Nie wiedzą też, z jakimi korzyściami to się wiąże. (...) Co więcej, część pracowników również nie jest świadoma tego, jakiego rodzaju rozwiązania są dozwolone. Nie inicjują tych zmian w firmach - powiedziała.

We wtorek w MRPiPS zaprezentowano stronę internetową www.rodzinaipraca.gov.pl, która ma upowszechniać wiedzę wśród pracowników oraz pracodawców na temat godzenia ról zawodowych i rodzinnych w miejscu pracy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane