• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Ekonomiści o nowych ministrach. "Nie mają nic wymyślać. Mają realizować"

Piotr Kuczyński o zmianach w rządzie. "Sukces Morawieckiego" Odtwórz: Piotr Kuczyński o zmianach w rządzie. "Sukces Morawieckiego"
Piotr Kuczyński o zmianach w rządzie. "Sukces Morawieckiego" "Źródło: TVN24BiS /"

Rekonstrukcja jest dużym sukcesem premiera Mateusza Morawieckiego - uważa Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion. - Nie były to decyzje polityczne, a wspierające gospodarkę - twierdzi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan.

Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion mówił w TVN24 BiS, że rekonstrukcja jest dużym sukcesem premiera Mateusza Morawieckiego.

- Premier Morawiecki może powiedzieć, że to jego rząd. Te najważniejsze i kontrowersyjne osoby zniknęły z tego rządu, bo Morawiecki tego chciał. To niewątpliwie duży plus. Punkt widzenia od strony gospodarczej będzie pozytywny - mówił Kuczyński i dodał, że będzie to rząd kontynuacji. - Widać to po tym, że Morawiecki wziął do rządu swoich zastępców z resortu finansów i rozwoju - dodał.

Piotr Kuczyński mówił również, że zdziwiła go decyzja premiera dotycząca odebrania nadzoru nad programem Mieszkanie Plus ministrowi Andrzejowi Adamczykowi. - Jeśli ktoś rozpoczął, to powinien to kończyć. Tu jest coś rozpoczęte, ale jak rozumiem w sposób niezadowalający i przechodzi do ministra Kwiecińskiego, który ma znakomite oceny. To sztandarowy projekt rządu i fakt, że program będzie nadzorował minister Kwieciński daje szanse na to, że będzie to szybko się rozwijało - mówił Kuczyński.

Spójna polityka

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Cezary Kaźmierczak uważa zaś, że ogłoszone we wtorek nominacje szefów resortów gospodarczych wskazują, że są to ludzie o poglądach bliskich premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Zdaniem Kaźmierczaka taki skład gabinetu daje szanse na spójną politykę, z czym - jak podkreśla - wcześniej różnie bywało.

- Było kilka ośrodków decyzyjnych i przedsiębiorcy otrzymywali z nich różne sygnały, po których nie bardzo wiedzieli, kogo słuchać. Teraz widać, że powstała drużyna gospodarcza - powiedział Kazimierczak.

Jak dodał, najważniejsze zadania, przed jakimi stoi gabinet Morawieckiego, to uspokojenie relacji z Brukselą - bo "tam jest do załatwienia sporo spraw gospodarczych". Na podwórku krajowym Kaźmierczak liczy na jak najszybsze uchwalenie "Konstytucji biznesu" i uproszczenie systemu podatkowego. - Uważam, że jest możliwe, iż w 2019 r. wejdziemy z nowym systemem podatkowym - powiedział.

Zmiany dla gospodarki

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan mówiła w programie "Bilans" w TVN24 BiS, że wybór szefów ministerstw gospodarczych wskazuje na to, iż nie były to decyzje polityczne, a wspierające gospodarkę.

- To są osoby, które już w tych resortach pracowały. Nie jest tak, że będą się uczyć zarządzania od początku, co daje nadzieję na to, że będzie można realizować wyzwania zapisane m.in. w planie Morawieckiego - mówiła Starczewska-Krzysztoszek.

Z kolegi Marek Zuber ocenił, że nie jest rozczarowany rekonstrukcją rządu. - Zostają osoby, które współpracowały z Morawieckim. Ci ludzie, którzy będą szefami trzech gospodarczych ministerstw, to nie są kreatorzy otoczenia gospodarczego, ale to techniczni wykonawcy przygotowanego planu. Oni nie mają nic wymyślać. Mają realizować - mówił Marek Zuber. Dodał, że jego zdaniem to Morawiecki wciąż będzie podejmował najważniejsze decyzje gospodarcze.

Zuber wskazał, że największym problemem polskiej gospodarki jest brak inwestycji i brak rąk do pracy. - Czekam aż premier i jego ministrowie odniosą się do tego problemu - mówił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane