• rozwiń

"To byłby nie lada wyczyn". Eksperci oceniają zapowiedź Morawieckiego

Morawiecki: Kontynuujemy wielkie projekty, które miały być absolutnie niemożliwe Odtwórz: Morawiecki: Kontynuujemy wielkie projekty, które miały być absolutnie niemożliwe
Morawiecki: Kontynuujemy wielkie projekty, które miały być absolutnie niemożliwe "Źródło: TVN24 BiS"

To wysoko postawiona poprzeczka i absolutnie największe wyzwanie, jakie stawia przed sobą rząd na najbliższe miesiące - ocenia analityk portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński. Zdaniem Marcina Jańczuka z Metrohouse, obietnica jest wręcz trudna do zrealizowania. W ten sposób eksperci komentują zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącą programu Mieszkanie plus.

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w trakcie konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy zapowiedział, że w 2019 roku ma być w budowie 100 tysięcy mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.

Rządowy program zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem oraz z opcją dojścia do własności, także z wykorzystaniem gruntów publicznych. Program ma przede wszystkim pomóc w dostępie do mieszkań osobom o dochodach, które teraz uniemożliwiają im zakup lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych.

Wysoko postawiona poprzeczka

Jędrzyński stwierdził, że wypowiedź premiera świadczy o determinacji rządu w realizacji programu Mieszkanie plus.

Zapowiedź premiera "to bardzo ambitna deklaracja, bardzo wysoko postawiona poprzeczka i absolutnie największe wyzwanie, jakie stawia przed sobą rząd na najbliższe miesiące".

- Pytanie, czy jest to do zrobienia - powiedział Jędrzyński.

Zdaniem eksperta patrząc na dotychczasowe osiągnięcia w realizacji tego najważniejszego obecnie rządowego programu, to "zapowiedziany wolumen jest trudny do wyobrażenia w tak krótkim okresie".

- Jeśli nawet nie udałoby się premierowi w 100 proc. dotrzymać słowa, to będzie on za to słowo trzymany w przyszłości, co jest niejako gwarantem powodzenia Mieszkania plus - dodał jednak Jędrzyński.

"Brakuje ludzi na budowach"

Tymczasem, zdaniem Marcina Jańczuka z Metrohouse, "zaskakujące w wystąpieniu premiera było to, że tak ważny program, jak Mieszkanie plus został tylko wymieniony, nie podano szczegółów".

W ocenie eksperta osiągnięcie pułapu 100 tysięcy lokali w ramach Mieszkania plus "już w przyszłym roku będzie nie lada wyczynem, bo należy spojrzeć, jak obecnie wygląda rynek mieszkaniowy w Polsce". Wyjaśnił, że "rynek deweloperski jest mocno rozgrzany, popyt na mieszkania jest bardzo wysoki".

Zdaniem eksperta "deweloperzy znajdują się obecnie w takim momencie, że wszystkie ich >>moce przerobowe<< są wykorzystane w 100 procentach". Podkreślił, że budownictwo boryka się z problemami. - Nie tylko ciągle rosną koszty robocizny, ale także brakuje ludzi na budowach - dodał Jańczuk.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane