• rozwiń

Dlaczego Polka nie pracuje? "500 plus ma dawać więcej wolności"

Dlaczego Polka nie pracuje? "500 plus ma dawać więcej wolności"
Foto: Shutterstock Foto: Cztery na dziesięć Polek w wieku produkcyjnym nie podejmuje ani nie poszukuje zajęcia zarobkowego

Cztery na dziesięć Polek w wieku produkcyjnym nie podejmuje ani nie poszukuje zajęcia zarobkowego. Polska pod tym względem odstaje od unijnych statystyk. Ważne jest ułatwienie powrotu do pracy po urodzeniu dziecka, dlatego od września każde trzyletnie dziecko ma mieć miejsce w gminnym przedszkolu. Ale zdaniem ekspertów ważne są także wyższe zarobki.

Spotkanie pt. "Większa aktywność zawodowa kobiet szansą na szybszy wzrost gospodarczy" zorganizował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Efekt 500 plus

Jak podkreślił wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk, większe zatrudnienie sprzyja wyższemu wskaźnikowi dzietności. W Polsce jest to o tyle istotne - zauważył - że głównym powodem, dla którego obywatele nie chcą mieć dzieci, są kwestie ekonomiczne. Przekonywał, że program "Rodzina 500 plus" nie ma zachęcać do porzucania pracy.

- Program "500 plus" ma dawać więcej wolności m.in. kobietom. W moim odczuciu sam program to robi, zwłaszcza że wciąż szwankuje nam trochę system usług, jakie państwo oferuje rodzinom - stwierdził Marczuk.

Jak mówił, program z założenia ma aktywizować kobiety.

- Pieniądze to jest tak naprawdę wybór. Mogą wynająć opiekunkę i w związku z tym być aktywniejsze zawodowo - dodał.

Miejsce w przedszkolu

Wiceminister zapowiedział, że w 2017 r. dojdzie kolejne ułatwienie.

- We wrześniu tego roku wejdzie w życie przepis, który mówi, że wszystkim trzylatkom gmina ma zapewnić miejsce w publicznych przedszkolach - zapowiedział Marczuk

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz przekonywała, że kobieta powinna mieć wybór, czy przez pewien czas chce się zajmować tylko dzieckiem, czy realizować się zawodowo.

- Jeżeli jest pewna populacja kobiet, która decyduje się na to, że przez pewien czas będzie zajmować się dziećmi, to jest to wartość społeczna. To jest wartość wspólnoty - podkreśliła.

Praca po urodzeniu dziecka

Zaznaczyła, że wyzwaniem jest umożliwienie kobietom powrót na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Według niej, należy się zastanowić, czy prawidłowy jest model społeczny, według którego kobieta odkłada decyzję o dziecku.

- W takiej sytuacji po urodzeniu dziecka wejście na rynek pracy może być trudniejsze - zauważyła.

Socjolog z Uniwersytetu SWPS dr hab. Izabela Grabowska zauważyła, że problemem aktywizacji zawodowej kobiet zajęto się zbyt późno.

- Ta debata jest - co najmniej od roku milenijnego - spóźniona - uważa.

W jej opinii niska płaca jest jedną z przyczyn, dla których kobiety nie decydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka.

- Dlaczego mężczyzna wraca na rynek pracy? Prosta, chłodna kalkulacja: bo to bardziej się opłaca - wyjaśniła. Dlatego - jak podkreśliła - należy doprowadzić do tego, aby respektowano na rynku pracy równość płac kobiet i mężczyzn.

Z kolei zdaniem ekonomisty, prezesa Warsaw Enterprise Institute Roberta Gwiazdowskiego, należy wspierać rodziny m.in. przez budowanie przedszkoli przy zakładach pracy. Ponadto - według niego - należy obniżyć koszty pracy, co poskutkuje większą aktywnością zawodową kobiet.

Podczas spotkania zaprezentowano raport "Praca i przedsiębiorczość kobiet - potencjał do wykorzystania w Polsce", które na zlecenie firmy Coca-Cola zrealizowało Deloitte. Wynika z niego, że w naszym kraju pracuje 61,4 proc. kobiet w wieku produkcyjnym. To mniej niż średnia unijna, która wynosi 67,1 proc.

Jak kobiety wydają pieniądze?:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Fox_populi
Uzależnić wypłatę 500+ od pracy. Nie ma pracy nie ma dodatków.... Proste... Inaczej będzie coraz więcej nierobów żyjących z naszych podatków.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Homopolaccus
Nie badzcie smieszni z krytykowaniem 500+,nie kazda Polka,tak jak ludzie ze wsi czy elity z PO ma na uslugach wlasna 'mamunie' czy tesciowa aby zajela sie dziecmi kiedy mamunia robi kariere.Na zachodzie takie 500+ nie podlega nawet kryterium progu zarobkowego!I jest jednym z licznych dodatkow na rodziny z dziecmi.
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
panrychu1
co to za podział? "każda polka tak jak ludzie ze wsi"

a dlaczego Polka nie pracuje zawodowo? bo dobro rodziny jest najważniejsze dla niej, szczęśliwe te dzieci które mama może do szkoły wyprawić i po powrocie do domu mają ciepły obiad, a nie muszą same wstawać bo mama już dawno w pracy, i biegać z kluczem na szyi
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kaktus11a
A co za 500 zatrudnisz opiekunke? Poza tym checsz pieniedzy? Zarob sobie a nie lape wyciagaj po cudze.
500+ powinno byc jako odpis podatkowy o ile w ogole.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane