• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Eksperci o połączeniu strategicznych spółek: świat idzie w kierunku dywersyfikacji, a nie ZSRR

Eksperci komentują pomysł ministra Jackiewicza o połączeniu strategicznych spółek Odtwórz: Eksperci komentują pomysł ministra Jackiewicza o połączeniu strategicznych spółek
Foto: mat. prasowe Foto: Minister Jackiewicz przedstawił pomysł ewentualnego połączenia strategicznych spółek: PGNiG, Orlenu i Lotosu | Video: Eksperci komentują pomysł ministra Jackiewicza o połączeniu strategicznych spółek

- Jeśli chodziłoby o wrogie przejęcie, to nie ma to sensu, bo wystarczyłoby zmienić statuty spółek tak, aby przejęcia nie były możliwe - w ten sposób Piotr Kuczyński, gość TVN24 Biznes i Świat, skomentował zapowiedź ministra skarbu państwa o ewentualnym połączeniu spółek PKN Orlen, PGNiG oraz Lotosu. Z kolei prof. Andrzej Bień z SGH nazwał taki pomysł "absurdem".

Minister Jackiewicz pomysł konsolidacji uzasadniał zapobieganiem ewentualnym "wrogim przejęciom".

- Jeżeli chodził o to, by tworzyć organizm, dużą firmę, konkurencyjną na rynkach światowych, to ja bym się zastanawiał - skomentował Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. - Jeśli chodziłoby o wrogie przejęcie, to nie ma to sensu, bo wystarczyłoby zmienić statuty spółek tak, aby przejęcia nie były możliwe - dodał.

Nie ma efektu synergii

- Nie widzę tu większych efektów synergii - ocenił natomiast prof. Bień, twierdząc, że żadna z firm nie ma dużych możliwości wydobywczych. - Po drugie świat idzie w stronę konsolidacji, a nie w stronę Związku Radzieckiego i ogromnych konglomeratów na wzór początków Związku Radzieckiego - dodał prof. Bień.

- Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że tu są tak zdywersyfikowane struktury własnościowe, że nie ma sensu w tym kierunku iść - podkreślał gość TVN24 Biznes i Świat.

Inne sposoby na wrogie przejęcia

Profesor zgodził się z Piotrem Kuczyńskim co do tego, że istnieje wiele form zapobiegania przejęciom.

- W tych wszystkich firmach Skarb Państwa nadal ma coś w rodzaju quasi-złotych akcji, można zmienić statuty tych spółek. Jest praktykowane, że nawet mając udział mniejszościowy, Skarb Państwa może w decydujących strategicznie sytuacjach mieć prawo decydujące, jeśli chodzi o zarządzanie tymi spółkami i konsolidowanie. Trudno tu dostrzec interes ekonomiczny - ocenił Bień.

Minister głośno myśli, rynki reagują

Piotr Kuczyński, zaraz po upublicznieniu wypowiedzi ministra Jackiewicza, zwrócił uwagę na reakcję rynków. Akcje PGNiG taniały; traciły w pewnym momencie blisko 3 proc.; akcje PKN Orlen nieznacznie drożały, Lotosu taniały nieznacznie.

Analityk DI Xelion przyznał, że dziwi się politykom, którzy upubliczniają takie informacje na etapie analiz. Podobnej opinii jest jego współrozmówca.

- Tego typu działania, rozmyślania - na głos w szczególności - prowadzą do destabilizacji rynku finansowego i walutowego, gdzie nadal coraz bardziej rozwija się psychologia rynku finansowego - ocenił prof. Andrzej Bień.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pająk9876
Ale Uokik to zablokuje tak jak energetykę. A to połączenie mogłoby tym firmom wyjść na dobre zwłaszcza na rynkach zagranicznych no i WIG-30 by się powiększył.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Valerion
Też mi się tak wydaje powstała bym mocna korporacja pod wpływami skarbu Państwa która by do zasilała budżet państwa zyskami.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane