• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Doświadczony, konserwatywny, modelowy". Ekonomiści o kandydacie na szefa NBP

Adam Glapiński ma objąć ster w NBP Odtwórz: Adam Glapiński ma objąć ster w NBP
Foto: PAP/Rafał Guz | Video: TVN24 BiS Foto: Adam Glapiński jest kandydatem na szefa Narodowego Banku Polskiego | Video: Adam Glapiński ma objąć ster w NBP

Adam Glapiński został w piątek wskazany jako kandydat prezydenta Andrzeja Dudy na szefa NBP. Kompetencje Glapińskiego doceniają ekonomiści, dla których wybór prezydenta nie jest zaskoczeniem.

Jak mówiła w TVN24 BiS prof. Anna Zielińska-Głębocka, członkini RPP w latach 2010-2016, prof. Glapiński ma ogromne doświadczenie w funkcjonowaniu NBP i RPP. - Zawsze opowiadał się za niezależnością banku centralnego. Ma dość konserwatywne podejście. Nie zawsze się z nim zgadzałam, ale w tej sytuacji kadrowej jest to rzeczywiście najlepszy kandydat - powiedziała.

Czekają go wyzwania

Według niej nowy szef NPB zastanie trudną sytuację. - Mamy pewne zagrożenia dla finansów publicznych, co będzie ogromnym wyzwaniem. To będzie pewnie rzutowało też na kierunek polityki pieniężnej. Nie wiemy, co będzie z ratingiem Polski, jest duża niepewność. prezes banku będzie musiał się jakoś odnaleźć w tej nowej rzeczywistości - tłumaczyła Zielińska-Głębocka.

Rozumie polityków

- Cieszę się, że prof. Glapiński zostanie prawdopodobnie nowym prezesem NBP. Ma znakomity życiorys, wręcz modelowy i wyjątkowy jak na prezesów banków centralnych. Na pewno nadal będzie strzegł stabilności naszej waluty - dodała prof. Elżbieta Chojna-Duch, członkini RPP w latach 2010-2016.

Zaznaczyła. że prof. Glapiński ma wiedzę i kompetencje. - To jest najistotniejsze. Ponadto, rozumie polityków i wie, jak z nimi rozmawiać - tłumaczyła.

Dodała, że rynki finansowe bardzo dobrze odbierają tę kandydaturę.

Trzy zadania

Prof. Andrzej Bień z Instytutu Bankowości SGH podkreśla, że Glapiński ma ogromną wiedzę ekonomiczną. - Być może zajmie się nie tylko stabilizacją waluty, ale tak jak FED w Stanach Zjednoczonych także utrzymaniem jak najwyższego poziomu zatrudnienia oraz wzrostu gospodarczego - zastanawiał się Bień. - W końcu chodzi o to, żeby gospodarka rosła - dodał.

Powiedział, że Polska miała pecha jeśli chodzi o prezesów banków centralnych. - Były to zacne osoby, ale zazwyczaj było to tak, że prezes pochodził z innej opcji politycznej (niż minister finansów - red.). A powinno się grać na miks polityczny, tzn. polityka fiskalna nie powinna przeciwstawiać się polityce monetarnej. Mamy teraz szansę na koordynację tego miksu. To jest duża szansa przed Polską - wyjaśniał prof. Bień.

Kandydat na prezesa NBP Adam Glapiński to ekonomista, dwukrotny minister, jeden z najbliższych współpracowników braci Kaczyńskich w czasach Porozumienia Centrum, a także doradca ekonomiczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To z jego nadania został członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane